• notifications1
  • menü

Bugün : 28 Mayıs 2024 Salı

Yumurtanın Beyazı Nerelerde Kullanılabilir?

Pasta tarifler, çorba terbiyesi, poğaça süslemesi gibi tariflerde genel olarak yumurta sarısını kullanıp, beyazını kullanmamak gerektiği söylenmektedir. Bu durumda yumurtanın beyazı ya bir kapta biriktirilmekte, çoğunlukla da çöpe atılmaktadır. Oysa yumurtanın beyazı da sarısı kadar faydalı bir besindir ve kullanılması gerekmektedir.

Yumurtanın Beyazı Nasıl Saklanır?

Yumurtanın sarısı tariflerde kullanıldıktan sonra, beyazı ileride kullanılmak için bir kapta biriktirilebilir. Ağzı kapalı bir kapta biriktirilen yumurtanın beyazı, yakın zamanda kullanılmayacak ise buzlukta da dondurularak saklanabilir. Bu yumurta beyazları, gerekli olduğu zaman pasta, poğaça gibi tariflerde kullanılmak üzere buzluktan çıkartılır ve kısa sürede eridiği için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Yumurtanın Beyazının Faydaları Nelerdir?

Genelde yumurta sarısı faydalarıyla biliniyor olsa da, yumurtanın beyazının faydaları da oldukça fazladır. Yumurta sarısının protein olarak zenginliği oldukça fazla olmakla birlikte, yumurtanın beyazı da yumurta sarısının yarısı kadar protein içermektedir ve büyük bir avantaj olarak bu protein miktarında kolesterol bulunmamaktadır. Yumurtanın beyazı potasyum miktarı açısından da oldukça zengindir.

Yumurta beyazında bulunan B vitamini miktarı, özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça gerekli bir besindir.

Yumurtanın çiğ tüketilmesi sindirim sisteminde bakteri ve parazit üretilmesine sebep olduğu için, özellikle yumurtanın beyazı asla çiğ olarak tüketilmemeli, mutlaka pişirilmelidir.

Yumurta beyazı içerisinde bolca bulunan ovalbumin, en zengin protein kaynaklarından bir tanesidir. Yumurta beyazı içerisinde bulunan ve ovamisin ismi verilen besin kaynağı ise virüslerle savaşma da oldukça etkili bir maddedir.

 

Yumurtanın Beyazının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın içerisinde yüksek protein olması sebebiyle besleyici bir besin kaynağıdır. Bu yüksek protein cilt ve saç bakımını için de oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Bu faydaların bir kısmı, cildin sıkılaşması, cilt üzerindeki gözeneklerin küçülmesi, birikmiş fazla yağın alınması ve içerisinde yağ birikmiş gözeneklerin temizlenmesidir. Yumurtanın beyazı kullanılarak hazırlanmış cilt maskeleri düzenli kullanıldığı takdirde cildin siyah noktalardan, aknelerden temizlenerek daha pürüzsüz, parlak ve sağlıklı görünmesine neden olur.

 

Yumurtanın Beyazı Kullanılarak Yapılan Akne Temizleyici Maske Tarifi

Sarısından ayrılmış olan yumurta beyazı köpürtülene kadar çırpılmalıdır. Eğer bu maske yağlı bir cilt için kullanılacaksa içine birkaç damla limon suyu damlatılmalıdır. Oluşturulan bu karışım göz civarı ve dudak bölgesi hariç tüm yüze eşik miktarda dağıtılıp, 15 dakika beklenmeli ve daha sonra ılık su ile durulanmalıdır. Maskenin etkisini görebilmek için haftada 1 veya 2 defa uygulanmalıdır.

 

Yumurtanın Beyazı İle Zayıflama

Yurtdışında yapılan araştırmalarda, yumurtanın sağlıklı zayıflama için en faydalı besinler arasında yer aldığı gözlemlenmiştir. Yumurta beyazının zayıflama üzerindeki en önemli etkisi içeriğindeki yoğun protein sebebi ile tok hissedilme süresini uzatmasıdır.

Yumurta beyazının her öğün için ayrı tavsiyeleri bulunmaktadır. Sabahları kahvaltıda tüketilen yumurta beyazı, kahvaltıdan sonra tüketilen yeme miktarını 36 saat süreyle azaltmaktadır. Aynı zamanda kahvaltıda tüketilen yumurtanın beyazı, öğle yemeğinde alınacak kalori miktarını 140 kalori civarında azaltmaktadır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi