• notifications1
  • menü

Bugün : 4 Ekim 2022 Salı

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Nasıl Çıkar?

Özellikle kış aylarının yaklaşması ve hastalıkların artması sebebiyle insanların vitamine olan ihtiyacı artmış ve bunu doğal yollardan sağlamak için en uygun olan kış meyvesi portakala olan ilgi artmıştır.

Portakal C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğundan dolayı katı haliyle tüketildiği gibi, suyu sıkılarak meyve suyu halinde de oldukça lezzetli bir şekilde tüketilebilmektedir. Hazır olarak satılan portakal suları genel olarak katkı maddesi içerdiğinden dolayı, evde yapılan portakal suları daha sağlıklı olmaktadır.

 

Evde Portakal Suyu Nasıl Yapılır?

Taze olarak alınmış portakalların istenilen miktara göre sayısı ayarlanır ve hepsi ortadan ikiye bölünür. Yaklaşık 8 adet portakala 1 adet limon gelecek şekilde limonlar da ayarlanır ve ortadan ikiye bölünür. Katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı yardımı ile portakalların ve limonların suyu sıkılıp geniş bir kapta bu meyve suları karıştırılır. İsteğe göre içerisine kırılmış buz konularak servis yapılır.

 

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Yapmanın Yolları

Portakalı katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı ile dikkatle sıkarak bütün suyunu çıkarmak mümkün olduğu gibi, portakaldan daha fazla su çıkarabilmek ve dolayısıyla daha fazla portakal suyu elde edebilmek de mümkündür.

  • Daha fazla portakal suyu elde edebilmenin bir yolu, portakalları sıkmaya başlamadan en az yarım saat önce soğuk suyun içerisine koymak ve orada bekletmektir. Soğuk su içerisinde bekletilen portakallar katı meyve sıkacağı ile sıkıldığı zaman içerisinde bulunan tüm suyu tamamen sıkılabilmektedir. Meyvelerin çoğunun en faydalı kısmı kabukları olduğundan dolayı, portakal suyu sıkılırken de kabuğa en yakın olan kısmın da sıkılması ve suyunu bırakması sağlanmalıdır.
  • Portakaldan daha fazla meyve suyu elde etmenin bir yolu daha vardır ki bu yol portakaldan litrelerce meyve suyu çıkarılabileceğini göstermektedir. Bu yöntem için gerekli olan malzemeler, 3 adet portakal,  su bardağı şeker, 2 yemek kaşığı limon tuzu ve 5 litre sudur. Bu meyve suyunu hazırlayabilmek için öncelikle en az bir gece önceden portakalları bir poşet içerisine koyup dondurucuda bekletmek gerekmektedir. Meyve suyu yapılma zamanı geldiğinde portakallar dondurucudan çıkarılır ve yıkanıp temizlenilir ve 10 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra portakalların kabukları güzelce soyulur ve beyaz kısım kalmayacak şekilde temizlenir. Temizlenmiş portakallar ve kabukları doğranarak içine şeker konur ve un gibi oluncaya kadar robotta çekilir. Ardından bu parçalar büyük bir kaba boşaltılarak üzerine 5 litre su ve limon tuzu eklenerek karıştırılır. Şeker ve limon tuzunun erimesi için 10 dakika bekletilir. Şeker ve tuz iyice eridikten sonra ince delikli süzgeçten geçirilerek portakal suyu kaplara boşaltılır.
  • Bu yöntemle hazırlanan portakal suyu buzdolabında uzun süre saklanabilir ve ilk günkü tazeliğinde uzun süre saklanabilmektedir.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 13125

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Nasıl Çıkar?

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Nasıl Çıkar?

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Nasıl Çıkar? Özellikle kış aylarının yaklaşması ve hastalıkların artması sebebiyle insanların vitamine olan ihtiyacı artmış ve bunu doğal yollardan sağlamak için en uygun olan kış meyvesi portakala olan ilgi artmıştır. Portakal C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğundan dolayı katı haliyle t...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İyi adam olmak için kimseye fenalık etmemek yetmez,iyilik etmesinide bilmelidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya