• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Haziran 2024 Cumartesi

Potasyum sorbat gıda ürünlerinde kullanımına izin verilen tek organik asittir. Bunun yanı sıra potasyum sorbat sahip olduğu bazı özellikler nedeniyle kimi uygulamalarda sodyum benzoattan daha uygun bir koruyucudur. Her türlü gıda ve içecekte kullanılan potasyum sorbat, üretim prosesinde kolaylık sağlar. Geniş bir pH aralığı vardır. Küf, maya ve diğer birçok aerobik bakteriye karşı etkindir. Bu özelliklerinin yanı sıra potasyum sorbatın insan sağlığına olumsuz etkisi yoktur. Nötral bir lezzete sahip olan potasyum sorbat, sodyum benzoattan farklı olarak meyve suları ve içeceklerdeki lezzeti geliştirdiği belirtilmektedir. Potasyum sorbat gıdalarda kullanılırken ya doğrudan içine katılır-bandırılır ya da toz halinde ambalaj içine serpilir.

 

Potasyum sorbat, sorbik asitin gösterdiği antimikrobiyel etkinin ancak % 74 ünü sağlayabilmektedir. Dolayısı ile saf sorbik asitin verimini yakalamak için potasyum sorbatın daha fazla kullanılması gerekmektedir. Potasyum sorbat gıda dışı olarak kişisel bakım ürünlerinde mikrobiyal gelişimi önlemekte ve raf ömrünü arttırmaktadır. Potasyum sorbat gıdalarda % 0,001 – 0,03 aralığındaki konsantrasyonda etkinliğini göstermektedir. Zira bu yoğunluk % 0,1 den fazla olduğunda gıda ürünlerinde istenmeyen tat değişimlerine yol açmaktadır.

 

Bazı mikroorganizmalar, metabolizmalarında sorbik asiti kullanabildiğinden, mikroorganizma yükü çok fazla olan ürünlerde sorbik asitin koruyucu etkisi kısa süre sonra sona ermektedir. Buna karşılık yapılan çalışmalarda potasyum sorbat antimikrobiyel aktivitesinin; üründe doğal gıda asitlerinin mevcut olması, antioksidan ürünlerin (Ör: askorbik asit) bulunması, vakum ambalajda muhafaza ve depolama, sıcaklığının düşük olması gibi sebeplerde arttığı bilinmektedir.

 

Potasyum sorbat koruyucu etkisi sodyum benzoattan 5–10 kat daha fazladır. Yararlı bakterilerin gelişimini sınırlamayarak gıdanın depolama ömrünü uzatmakta ve gıdanın kendine özgü olan aromasının korunmasına yardımcı olmaktadır. Potasyum sorbat etkili olduğu bazı bakteri türleri ise; Aeromonas, Bacillus, Acinetobacter, Eschericha, Lactobacillus, Clostridium, Camphylobacter, Salmonella, Vibrio, Listeria, Staphylococcus, Pseudomonas türleridir. Potasyum sorbat süt ve peynir sektöründe Salmonella typhimurium, sosisçilikte Salmonella spp. gibi birçok patojen özellik sergileyen mikroorganizmanın gelişmesini önlemektedir. Potasyum sorbatı inhibe eden ve potasyum sorbat varlığında gelişebilen türler ise; Penicillium spp., Saccharomyces spp. ve Zygosacchoromyces spp. dir.


Potasyum sorbat stabil bir üründür, uzun süreli depolamalarda etkinliğini korur. Gıdanın yanı sıra kaplamada parlaklığın arttırılması amaçlı, plastikleştiricilerin üretilmesinde ara ürün olarak, kauçuk ve lastik sektöründe öğütülme yapılarının iyileştirilmesinde potasyum sorbat kullanılır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Aydın

6.01.2024 19:51:21

Tortilla üretiminde bir adet tortilla üretiminde reçetede idael ne kadar kullanılmalıdır

Hasan

29.08.2023 11:19:25

Bir kilo turşuya ne kadar konulur

Tursucu

3.06.2023 05:42:25

2 gram max

Ramazan

30.10.2022 18:18:26

Biber turşusuna ne kadar kullanılmalı ve renk de verirmi sarımsak renk
10 kg biber turşu suyuna nekadar kullanmalıyız

Koyluoglu Kuru Meyva

13.02.2022 13:51:20

Kuru meyva en saglikli sekilde nasil saklariz kuflenmeyi nasil onleriz hangi katki maddesi kullaniriz

Yozgatli

4.12.2021 21:46:11

1 kg toz çemen unu karışımına ne kadar potasyum sorbat kullanmamız gerek

(76055 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Potasyum Sorbat Özellikleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Potasyum Sorbat Özellikleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Potasyum sorbat gıda ürünlerinde kullanımına izin verilen tek organik asittir. Bunun yanı sıra potasyum sorbat sahip olduğu bazı özellikler nedeniyle kimi uygulamalarda sodyum benzoattan daha uygun bir koruyucudur. Her türlü gıda ve içecekte kullanılan potasyum sorbat, üretim prosesinde kolaylık sağlar. Geniş bir pH aralığı vardır. Küf, maya ve ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi