• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Mart 2023 Perşembe

Kaya Sarmaşığı

  • Latince :Hedera sp
  • Familya : ARALİACEAE
  • Anavatanı : Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Sarmaşıklar

Kaya Sarmaşığı

Tanımı: Her dem yeşil tırmanıcı ve yerde sürünücü bitkilerdir. Yaprakları yeşil, sarı, gümüşi renklerde,  sarmal dizilişli ve dilimlidir. Meyveleri siyah renkli, salkım şeklinde ve içerisinde 3-5 tohum bulunur.

 

Işık İsteği: Yazın yarı gölge veya gölge yerlerde bulundurulmalıdır. Yoğun gölge yerlerde yapraklardaki alaca rengin solgunlaştığı, giderek tümüyle yeşil renkte yaprakların oluştuğu görülür.

 

Sıcaklık İsteği: Donlara dayanıklıdır. Donlardan zarar görmeleri hâlinde bu zararı ilkbaharda kolaylıkla telafi edebilirler.

 

Toprak İsteği: Toprak isteği bakımından seçici değildirler. Alkalik ve nemli topraklarda yetişirler.

 

Sulama:  Yazın bitkilere bol su verilmeli, çok sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Sıcaklıkların düşmesiyle dinlenme dönemine giren bitkilere fazla su verilmemelidir.

 

Gübreleme: Her 2 yılda bir Ocak-Mart aylarında haftada bir kez 0,5-1 g/1 kompoze gübre verilir.

 

Budama: Budamaya elverişli bir bitkidir. İlkbahar aylarında aşırı soğuk ve donlardan zarar görmüş dallarda budama yapılabilir.

 

Üretimi: Tohum ve çelikle üretilir.

 

Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları ödem, bakteriyel yaprak lekesi, kök çürüklüğü ve küllenme, zararlıları ise kırmızı örümcekler ve yaprak bitleridir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 75392

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kaya Sarmaşığı Bitkisi

Kaya Sarmaşığı Bitkisi

Kaya Sarmaşığı Latince :Hedera sp Familya : ARALİACEAE Anavatanı : Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya Mekan : Dış Mekan Grup : Sarmaşıklar Tanımı: Her dem yeşil tırmanıcı ve yerde sürünücü bitkilerdir. Yaprakları yeşil, sarı, gümüşi renklerde, sarmal dizilişli ve dilimlidir. Meyveleri siyah renkli, salkım şeklinde ve içerisinde 3-5 tohum b...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Aşk bir kadının yaşamının tüm öyküsü, erkeğin ise yalnızca bir serüvenidir. Madama de Stael

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya