• notifications1
  • menü

Bugün : 25 Şubat 2024 Pazar

Kokar Ağaç

  • Latince :Ailanthus sp
  • Familya : Simaroubaceae
  • Anavatanı : Kuzey Avustralya, Güney ve Doğu Asya
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Süs Ağaçları

Kokar Ağaç

Tanımı: Kışın yapraklarını döken, yaprakları kokulu, hızlı büyüyen ve kısa ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları almaçlı dizilir. Yaprakçık sayısı 13-41'dir. Yaprakları mayıs ayında yeşilimsi sarı bir hal alır. Çiçekler salkım şeklinde, sarımsı beyaz renklidir. Yaz sonunda çok görkemli bir görünüme sahip turuncu-kırmızı renkli meyveleri oluşur. Toprak erozyonunun kontrolünde, verimsiz yerlerin ağaçlandırılmasında sıklıkla kullanılır.

 

Işık İsteği: Güneşli ve yarı gölge ortam sever.

 

Sıcaklık İsteği: Şiddetli donlarda zarar görür (-15 C). Kuraklığa dayanıklıdır. Dalları gevrek olduğu için kuvvetli rüzgârlardan zarar görür.

 

Toprak İsteği: Derin ve kireçli topraklarda gelişir. Fakir, kumlu, tuzlu ve kirli, sahil ve kayalık topraklarda da yetişmeye uygundur.

 

Sulama: Fakir, kumlu, tuzlu ve killi sahil topraklarında da yetiştirmeye uygundur.

 

Hastalık ve Zararlılar: Sürgün yanıklığı, yaprak lekelenmesi, solgunluk ve kök çürüklüğü hastalıkları en fazla görülen hastalıklardır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Ertan Karaca

10.07.2022 17:23:08

Osuruk ağacı nasıl yok edilir

(68998 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Kokar Ağaç

Kokar Ağaç

Kokar Ağaç Latince :Ailanthus sp Familya : Simaroubaceae Anavatanı : Kuzey Avustralya, Güney ve Doğu Asya Mekan : Dış Mekan Grup : Süs Ağaçları Tanımı: Kışın yapraklarını döken, yaprakları kokulu, hızlı büyüyen ve kısa ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları almaçlı dizilir. Yaprakçık sayısı 13-41 dir. Yaprakları mayıs ayında yeşilimsi sarı bi...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi