• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Haziran 2024 Cumartesi

Bodrum Papatyası

  • Latince :Osteospermum fruticosum
  • Familya : Asteraceae
  • Anavatanı : Güney Afrika
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Bodrum Papatyası

Tanımı: Kasım-mart aylarında açan, beyaz ve mor renkli, iri papatya benzeri çiçekleri vardır. Genellikle park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılır. Ancak saksılı olarak da yetiştirilmeye uygundur. Çiçeklenme mevsimi diğer yer örtücülerin çiçeksiz ve zayıf oldukları bir döneme denk geldiğinden, kış aylarında peyzaj çalışmaları önemli bir rol oynayabilir.

 

Işık İsteği: Güneşli yerlerde yetişir.

 

Sıcaklık İsteği: Sıcak iklim bitkisidir. Sıcaklığın -10 oC derecenin altına düştüğünde yerlerde bitki zarar görebilir.

 

Toprak İsteği: Toprak bakımından seçici olmayıp ter türlü toprakta kolaylıkla yetişebilmektedir.

 

Sulama: Sulama yaparken toprağın tamamen kuru kalmamasına özen göstermelidir. Bitki çiçek açtıktan sonra verilen su miktarı azaltılmalıdır.

 

Gübreleme: Fazla gübrelenmemesi tavsiye edilir. Bitkinin ihtiyacından fazla gübrelenmesi, çiçek gelişimine katkı sağlamayacağı gibi sadece yapraklarını çoğaltır.

 

Üretimi: Tohum ve çelik ile çoğaltılır. Üretimi çok kolaydır. Bitkinin toprakla temas ettiği noktalarda oluşan köklü kısımlar ana bitkiden ayrılarak yeni bitkiler elde edilebilir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi