• notifications1
  • menü

Bugün : 17 Mayıs 2022 Salı

MANGAN

Bitkilerin Mangan Alımı: Bitkiler geliştikleri ortamdan manganı kökleri aracılığıyla Mn2+ iyonu şeklinde alırlar. Bitki kökleri tarafından alınan mangan miktarında difüzyonun katkısı yaklaşık %80 olup kitle akımının katkısı çok azdır. Mangan alımını etkileyen bazı etmenler vardır. En önemlisi toprak içeriğidir.kireçli alkalin topraklarda iyi drene olmayan topraklarda ve kaba tekstürlü asidik topraklarda noksanlık gösterir.

 

Bitkilerin Mangan İçerikleri:Bitkilerin mangan içerikleri bitkilerin tür ve çeşitlerine bağlı olduğu gibi bitkilerin yetişme ortamlarına bağlı olarak da değişiklik gösterir.Bitkiler öteki mikro elementlere göre daha fazla mangan içerirler.Bitkilerin mangan içerikleri kuru madde ilkesine göre pH’sı 7-8 arasında bulunan topraklarda yetişen bitkilerde 6-185 mg/kg iken, pH’sı 4.5-5.5 olan orman topraklarında yetişen aynı bitkide 70-1200 mg/kg dir.

 

Bitkilerde Manganın Metabolik İşlevleri: Çok kolay yükseltgenmeleri nedeniyle (Mn2>Mn3>Mn4 e yükseltgenir) bitkilerde Mn, fotosentezde elektron aktarımı ve oksijen içermeyen radikallerin zehir etkilerinin giderilmesi gibi önemli görevler yapar.

 

Bitkilerin Mn Kaynakları:

Toprak : Üç değişik şekilde bulunur; değişebilir Mn, suda çözünebilir Mn, organik bağlı suda çözünür ve çözünemez Mn, kolay indirgenebilir Mn ve Manganın çeşitli oksitleridir.

 

Gübreler : En fazla ve yaygın olarak kullanılan gübre Mangan sülfattır( 230-280 g/kg), Bununla birlikte Mangan klorür( 170 g/kg), Mangan oksit (400 g/kg) ve Mangan kileyt (50-120 g/kg) kullanılır.

 

Bitkilerde Mangan Noksanlığı: Mangan noksanlığında bitkilerde büyüme gerilemesi yada bodur büyüme yanında gen yapraklarda damarlar arasında sararma görülür. En önemli belirtisi çift çenekli bitkilerde damarlar arası kloroz tek çenekli bitkilerde yapraklarda gri lekelenme görülür.

Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 77241

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Bitkilerin Azot Alımı

Bitkilerin Azot Alımı

BİTKİLERİN AZOT ALIMI Yaşamsal öneme sahip olan azot, bitkiler tarafından nitrat (NO3) ve amonyum (NH4) iyonları şeklinde alınır. Genel olarak bitkinin azot gereksinimleri vegatatif gelişme dönemlerinde daha yüksektir. Toprak çözeltisinde çözünürlüğünü koruyan nitrat, kök bölgesine kitle akımı ile taşınır. Örneğim mısır bitkisinde azotun kök ta...

Bitkilerin Azot Kaynakları Nelerdir?

Bitkilerin Azot Kaynakları Nelerdir?

BİTKİLERİN AZOT KAYNAKLARI Bitkilerin azot kaynaklarını; bitkilerin genelde yetiştirildikleri toprak, atmosfer, ve azotlu gübreler oluşturur. Azot Kaynağı Olarak Toprak Bitkisel üretimin tamamına yakını toprakta gerçekleştirilir. Bu nedenle toprak bitkilerin azot dahil besin elementlerinin temel kaynağıdır. Azot, kömürün çok çeşitli kayala...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

En uzun yaşayan ağacın genelde çınar olduğunu biliriz; ancak bir zeytin ağacının 1500 sene yaşadığını size söylesek?

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları