• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Mart 2024 Cuma

Hepatit B aşısı, zamanında ve usulüne uygun yapıldığında erişkin kişilerde yüzde doksanın üzerinde, bebeklerde ise yüzde yüz koruyuculuğu olan bir bağışıklık aşısıdır. Hepatit B ilk başta hafif bir hastalık iken, daha sonra ömür boyu devam edebilecek karaciğer kanserine ve siroz hastalığına yol açabilecek karaciğer hastalığıdır. Bu hastalığın akut veya kronik safhası olabilir. Bu hastalık Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. HBV vücuda alan kişide HBV enfeksiyonunun akut evresi meydana gelir. Bu virüs şayet altı aydan fazla sürerse enfeksiyon kronikleşir. Kronik HBV çoğunlukla ömür boyu devam eder. Bebeklerde bu virüsün kronikleşme oranı yaklaşık %90'dır. Yaş ilerledikçe bu oran düşer. Beş yaşlarında bu oran %40’a düşer. Bu yaşlardan sonra ise %5’e düşer.Bu virüsten korunmanın yöntemi kesinlikle aşılanmaktır.

Bu aşı üç dozun belirli aralıklarla uygulanması şeklindedir. İlk aşı bebeğin ilk doğduğunda, ikinci doz ilk ayın sonunda, üçüncü doz beşinci ayda yapılır. Aşı sonrası şişlik, kızarıklık, yüksek ateş ve bazı alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bunlar önemsizdir ve endişe etmeye gerek yoktur. Fakat bu tür belirtilerde hekime gösterilmesi uygundur. Hepatit B hastalığı hem yaygın bir hastalıktır hem de tedavisi her zaman başarılı olmaz. Bu yüzden henüz bu hastalığa yakalanmadan aşılanmalı ve önlemi alınmalıdır. Çünkü aşılanma yöntemi  oldukça başarılıdır.

 

Hepatit B Aşısı kimlere yapılmalıdır?

Yeni doğan tüm bebeklere, çocuklara, tüm sağlık personellerine, Hemodiyaliz ünitesi hastalarına, damar yolu ile ilaç alan hastalara, Hemofili hastalarına, bir şekilde hepatit virüsü aldığını düşünen kişilere Hepatit B aşısı yapılmalıdır.

 

Hepatit B aşısından önce bir test yapılmalı mıdır?

Bu aşı için test yapılma zorunluluğu yoktur. Ama bilinçli kişiler test yaptırmadan aşı yaptırmaya karar vermezler. Çünkü bu aşı oldukça pahalı bir aşı ve üç veya dört defa yapılması gereken bir aşıdır. Test yaptırarak aşı yapılması zorunluluğunun olmadığı anlaşılabilir. Kişinin daha önce bu virüsle temasından dolayı zaten bağışıklığının olduğunun anlaşılması aşı yapılması gereğini ortadan kaldırır.

 

AntiHBs+, AntiHBc-, IgG+ olan kişilerin bu aşıyı yaptırmalarına gerek yoktur. Şayet yaptırsalar da mahzuru yoktur.

 

Hepatit B aşısının zararlı yan etkisi var mıdır?

Uygulanan aşı genellikle maya hücrelerinden oluşturulmaktadır. HBV’nün saflaştırılan bir parçası maya hücrelerinde kodlandırılarak oluşturulur. Bu nedenle Hepatit virüs riski kesinlikle yoktur. Fakat yüksek ateş, alerjik reaksiyon, kızarıklık, şişlik ve hafif ağrı oluşturabilir.

 

Kimlere Hepatit B aşısı yapılmaz?

HBV taşıyıcılarına, aktif Hepatit B hastalarına ve daha önce üç doz bu aşıyı yaptırmış ve uygun antikoru almış kişilere bu aşı yapılmaz.

 

Hepatit B hastalığının belirtileri nelerdir?

İştahsızlık, yüksek ateş, bulantı, halsizlik, sık sık olan karın ağrısı, idrar renginde koyulaşma, eklem ağrıları, göz ve ciltte sararma akut belirtileri iken kronik belirtileri pek gözlenmez. Hatta 20-30 sene kişi hasta olduğunu anlamadan yaşar ve birden siroz veya karaciğer hastalığına yakalanabilir.

 

HBV hangi yollarla bulaşır?

  • Doğum ile anneden bebeğe bulaşır.
  • Cinsel yolla bulaşır.
  • Uyuşturucu enjektörünün ortak kullanılması.
  • Diş fırçası ve jiletin ortak kullanımı.
  • Açık yaraya direk temasla
  • Kesiklerdeki kan teması ile bulaşır.

 

 HBV hangi yollarla bulaşmaz?

HBV taşıyıcısıyla ortak su tüketilmesiyle, aynı kaptan yemek yemeyle, emzirmeyle, tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek, aksırmak, havuza girmek, ortak tuvaleti kullanmak, aynı havayı teneffüs etmek gibi durumlarla Hepatit B virüsü bulaşmaz.

 

Kronik Hepatit B hastaları karaciğerlerini nasıl korumalıdırlar?

Hastalığını bilen kişiler karaciğer sağlığına oldukça dikkat etmeli ve sürekli bir hekimin kontrolünde olmalıdırlar. Özellikle alkolden uzak durmalı, herhangi bir ilaç kullanacağı zaman öncelikle hekime danışmalıdır. Çünkü bazı ilaçlar karaciğere zarar vermektedir. Bitkisel ve çeşitli destek ürünlerinden kaçınmalı ve karaciğere olumlu etkileri olan bitkilerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi