• notifications1
  • menü

Bugün : 10 Aralık 2023 Pazar

Burçak Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Burçak Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Burçak / Baklagiller

İdeal PH: 6,5-7,5

 

Tanım 1 : Tek yıllıktır. Baklagil olduğu için azot bağlayıcıdır. İyi bir hayvan yemi olduğu için yetiştirilmesinde fayda var. Buğday yetiştiriciliğine çok benzer. Tek farkı daha çok nem ister. Ekim ve Kasım ayı ekim için idealdir. Akburçak ve Sarıburçak tohumları uzun süre tüketildiğinde insanı da hayvanı da felçe götüren hastalıklara  : (Latirismus) sebep olur. Bu yüzden daneler olgunlaşmaya başladığında biçip ot olarak yedirmek en doğrusudur. Veya öncesinde saman da yapabilirsiniz.

 

Tanım 2 : Baklagiller familyasından bir yem bitkisi (Lathyrus). Mercimeğe benzeyen, otsu bir bitkidir. Mor renkli, salkım biçiminde çiçek açar. Yaprakçıklarının uç kısımları sülüklüdür. Meyvelerinin içinde 1-4 tohum bulunur. Yıllık olarak ekilir. Hayvanlara yeşil ya da tane olarak yedirilir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(17420 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Burçak Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Burçak Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Burçak / Baklagiller İdeal PH: 6,5-7,5 Tanım 1 : Tek yıllıktır. Baklagil olduğu için azot bağlayıcıdır. İyi bir hayvan yemi olduğu için yetiştirilmesinde fayda var. Buğday yetiştiriciliğine çok benzer. Tek farkı daha çok nem ister. Ekim ve Kasım ayı ekim için idealdir. Akburçak ve Sarıburçak tohumları uzun süre tüketildiğinde insanı da hayv...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya