• notifications1
  • menü

Bugün : 30 Eylül 2022 Cuma

Toprakta Azot Şekilleri

Topraklarda bulunan azot üç gurup altında toplanabilir.

Bunlar; 1-Elementel azot, 2- İnorganik azot bileşikleri, 3-Organik azot bileşikleri
 

1-Elementel Azot :Elementel azot (N2) toprak havasında gaz ve toprak suyunda çözünmüş şekilde bulunur.Nitratın denitrifikasyonu sonucunda nitroz oksit (N2O) ve dinitrojen (N2) gazları oluşur.Toprak havasında bulunan azot bağımsız yaşayan birtakım mikroorganizmalar tarafından kullanılır.

 

2-İnorganik Azot Bileşikleri:Toprakta bulunan inorganik azot bileşikleri nitroz oksit (N2O), nitrik oksit (NO), azot dioksit (NO2), amonyak (NH3), amonyum (NH4), nitrit (NO2) ve nitrat (NO3) ten oluşur.Buların ilk dört tanesi gaz şeklinde, diğer azot bileşikleri ise toprak çözeltisinde iyonik formda bulunur. Toprakta bulunan toplam azotun yaklaşık olarak % 2’sini değişebilir ve suda çözünmüş amonyum ile nitrit ve nitrat oluşturmaktadır. Bitkiler ise azot gereksinimlerinin çok büyük bir bölümünü belirtilen azot bileşiklerinden sağlamaktadır.

 

3- Organik Azot Bileşikleri: Topraklarda organik azot, amino asitler yada proteinler, bağımsız amino asitler, amino şekerler ve diğer organik N içeren bileşikler şeklinde bulunur. Mikrobiyal parçalanma sonucu organik azot bileşikleri inorganik azot bileşiklerine yada elementel azota dönüşür. Bitkiler tarafından absorbe edilebilen küçük moleküllü organik azot bileşikleri içerisinde kimi amino asitler ile amino şekerleri yer almaktadır. Ancak organik azotlu bileşiklerin azot açısından bitkilere yarayışlılığı bu bitkilerin mineralizasyona ve mineralizasyon koşulları ile ilgilidir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 87705

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Toprakta Azot Şekilleri Nelerdir?

Toprakta Azot Şekilleri Nelerdir?

Toprakta Azot Şekilleri Topraklarda bulunan azot üç gurup altında toplanabilir. Bunlar; 1-Elementel azot, 2- İnorganik azot bileşikleri, 3-Organik azot bileşikleri 1-Elementel Azot :Elementel azot (N2) toprak havasında gaz ve toprak suyunda çözünmüş şekilde bulunur.Nitratın denitrifikasyonu sonucunda nitroz oksit (N2O) ve dinitrojen (N2) ga...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İster kral, ister köylü olsun, dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya