• notifications1
 • menü

Bugün : 18 Temmuz 2024 Perşembe

İNORGANİK TOPRAK DÜZENLEYİCİLER

KLİNOPTİLOLİT

Volkanik küllerin tatlı su göllerinde birikerek yataklanması ve basınç, sıcaklık, zaman gibi koşullar altında jeolojik olayların etkileriyle başkalaşması sonucu oluşur. Peteksi yapısı nedeniyle gözeneklerinde hava veya su tutarlar. Bu özelliği toprağı havadar ve geçirgen kılar. Suyu absorbe etme özelliği de toprak drenajına yardımcı olur.

 

GLAKONİT

Denizel ortamda çökelip başkalaşım geçirmiş demir-potasyum silikat mineralidir.% 8-12 K2O içeriği toprağa hem potasyum takviyesi hem de demir takviyesi sağlamaktadır. Potasyuma yatkın meyvelerde verim ve ürün kalitesini etkiler. Bitkilerin hastalıklara karşı dirençlerini artırır. Toprağın havalanmasına ve suyun süzülmesine yardımcı olur.

 

LANGBENİT

Kurak iklim koşullarında buharlaşmayla çökelmiş denizel evaporatik yataklanma ürünü olan bir Potasyum-Magnezyum sulfat mineralidir.%22 K20, %12 Mg20 ve %23 S içerir. Toprakda besin elementleri takviyesi yapar. Toprakda yavaş çözünür. Bitki tarafından potasyum ve magnezyumun dengeli alınmasını sağlar. Muz ve üzümde oldukça etkili ve yararlı olduğu Amerika’da ki uygulamalarda gözlenmiştir. Tarım sektörü piyasasında Sul-Po-Mag adı altında pazarlanmaktadır.

 

POMZA

Volkanik küllerin tatlı su göllerinde ve denizel ortamda yataklanmasıyla oluşmuştur. Toprağı nemli, geçirgen ve havadar tutar. Elektriksel olarak yüklü iyonların fazlalığı nedeniyle toprağa enerji verir. Toprağa besin elementleri takviyesi yapar.

 

DİATOMİT

Tek hücreli canlıların ve mikroorganizmaların tatlı su göllerinde çökelmesi ve yataklanması sonucu oluşmuştur. Su absorblama kapasitesi yüksektir. Toprağı nemli, havadar ve geçirgen tutar. Toprağa besin elementleri takviyesi yapar.

 

VERMİKÜLİT

Su absorlama kapasitesi yüksektir. Toprağı nemli ve geçirgen tutar.Besin elementleri takviyesi yapar. Turba, humat, leonardit ve pomza ile belirli oranlarda karıştırılarak fidecilikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

JİPS

Çok kurak bölgelerde buharlaşma sonucu oluşan kimyasal çökellerin yataklanması ile oluşmuştur. Kimyasal kompozisyonu CaSO4*2H2O olup minimum %20 Ca ve %16 S elementleri içermelidir.Killi ve sıkı geçirimsiz toprakları gevşetir. Toprağın işlenebilirliğini artırır. Toprakta hava ve su penetrasyonunu iyileştirir. Toprakta sodyum seviyesini düşürerek tuzun zararlı etkilerini önler. Toprak tuzluluğunu düşürür. Toprağa kalsiyum ve kükürt takviyesi yapar. Kullanılan gübrelerin topraktaki etkilerini artırır.

 

PERLİT

Volkanik camsı bir kayaçtır.Isıl işlem sonucu genleştirilmiş perlit uygulaması tarımda yaygınlaşmaktadır. Fidecilik, çiçekcilik ve seracılıkta kullanılmaktadır. Toprağı nemli tutar, toprak geçirgenliğini ve toprağın işlenebilirlik özelliğini artırır.

 

DOLOMİT

Dolomit, kireçtaşında (CaCO3) Ca ile beraber Mg'un yerelması ile oluşan bir mineraldir. Toprağın pH değerini yükseltmekte kullanılan önemli bir maddedir.

 

Toprak düzenleme işlemleri için aşağıdaki elementler kullanılır ;

 1. 1.Toprak PH değerini artırmak için kireç, kireçtaşı, dolomit
 2. 2.Toprak PH değerini düşürmek için turba, humat, leonardit, jips ve kükürt
 3. 3.Toprakta süzülmeyi artırmak için jips ve perlit
 4. 4.Toprakta organik madde miktarını artırmak için turba, humat ve leonardit
 5. 5.Toprak işlenebilirliğini iyileştirmek için kireç, jips, turba, humat, leonardit, vermikülit perlit, pomza ve diatomit
 6. 6.Toprağı nemli tutmak için turba, humat, leonardit, perlit, vermikülit, diatomit ve zeolit

 

Toprağa besin elementleri takviyesi yapma ve iyileştirme işlemleri için aşağıdaki elementler kullanılır ;

 1. 1.Demir ve potas takviyesi için glakonit (yeşil kum)
 2. 2.Kalsiyum, demir ve fosfat takviyesi için kolloidal fosfat kayası ve apatit
 3. 3.Çinko, demir, manganez ve fosfat takviyesi için fosfofillit
 4. 4.Potas ve kükürt takviyesi için alunit
 5. 5.Potas takviyesi için silvinit
 6. 6.Potas, magnezyum ve kükürt takviyesi için karnalit ve langbeinit
 7. 7.Magnezyum takviyesi için atapuljit
 8. 8.Kalsiyum takviyesi için kalsit, mermer, kireçtaşı
 9. 9.Kalsiyum ve kükürt takviyesi için jips
 10. 10.Potas ve silikat takviyesi için klinoptilolit,granit ve pomza kullanılmaktadır.
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi