• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Kiraz Vişne Gübreleme Programı

Toprak özelliklerine karşı kiraz vişneye göre daha seçicidir. Kiraz yetiştiriciliği için hafif, iyi, derin ve tınlı topraklar daha idealdir. Akarsu kenarındaki allüviyal topraklarla, dağ ve tepe yamaçlarının eteklerindeki yumuşak, derin topraklar kiraz için uygundur. Çok nemli, soğuk ve ağır topraklar uygun değildir. Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde kökler yüzlek kalır.

Kiraz Vişne Gübreleme Programı

Çok kuru, kumlu ve çakıllı topraklarla fazla kireçli topraklar kiraz için elverişli değildir. Kiraz için uygun olan topraklar hiç şüphesiz vişne için de uygundur. Ancak vişne kuru ve kumlu topraklarla, killi-tın veya killi-kireçli topraklarda da yetişebilir. Özellikle idris anacına aşılı olduğu durumlarda kuraklığa daha da dayanıklıdır. Stocktan morello anacının üzerinde killi, ıslak topraklarda bile yetiştirilmesi mümkündür.

 

Kiraz ağaçları taban arazi olmayan, az kireçli, derin, organik maddece zengin, tınlı, 6.5-7.5 pH’lı, geçirgen ve iyi drenajlı toprakları sever. Güneye bakan kesimler ve kışın -20 oC’den daha soğuk olmayan yörelerde iyi yetişir.

 

Konu İle İlgili Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Mk

20.12.2020 08:21:55

Kiraz vişne ağacına 18 46 ne zaman verilir bölge Kütahya soğuk iklim son donlanma olayı genelde nisan 25 de oluyor

(28176 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Kiraz Ve Vişne Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Kiraz Ve Vişne Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Kiraz Vişne Gübreleme Programı Toprak özelliklerine karşı kiraz vişneye göre daha seçicidir. Kiraz yetiştiriciliği için hafif, iyi, derin ve tınlı topraklar daha idealdir. Akarsu kenarındaki allüviyal topraklarla, dağ ve tepe yamaçlarının eteklerindeki yumuşak, derin topraklar kiraz için uygundur. Çok nemli, soğuk ve ağır topraklar uygun değild...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi