• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Kavun karpuz bitkisi için uygun topraklar akarsu kenarlarındaki siltli topraklar ile iyi su tutabilen kumlu-tınlı veya tınlı-kumlu topraklardır. Vejetasyon süresi kısa olan yerlerde özellikle erkencilik düşünüldüğünde hafif kumlu topraklarda yetiştirilebilir. Kökleri narin olduğu için ağır topraklar tercih edilmez. Bu nedenle toprak derinliğinin fazla olması ve taban suyunun 1 m civarında bulunması Kavun-karpuz için idealdir. Nötr pH’lı toprakları sevmekle birlikte uygun toprak pH’sı 5-6.5 civarındadır. Daha asidik topraklarda yetiştirilecekse kireçleme yapılmalıdır. Hafif bünyeli topraklara yetiştirilecekse yanmış ahır gübresi ve diğer besin maddeleri ile toprak bünyesi iyileştirildikten sonra üretim yapılmalıdır.

Kavun Karpuz Gübreleme Programı ile ilgili görsel sonucu

Kavun-karpuz organik maddece zengin, orta bünyeli nehir kenarı topraklarını çok sever. Diğer kabakgillere göre toprak asitliğine karşı daha dayanıklıdır. Toprak bazikleştikçe kavun-karpuz verim ve kalitesi düşer. Bu nedenle en azından 3 yılda bir toprak analizleri yaptırılarak pH ve besin içerikleri yönünden bilgi sahibi olup ekimden önce ona göre işlem yapılmalıdır.

 

 

Dönem

Dekara (1000 m2)

 
Ekim öncesi toprak hazirliginda veya ekimde tabana

40 kg 15-15-15 + Zn kompoze
10 kg toz kükürt
30 kg kati hümik asit

 Dekara

Üst gübreleme

Birinci çapada 
7 kg üre

Ikinci çapada 
7 kg AN (%33 N)

Ilk yagmurlama ile 
3 kg magnezyum sülfat
1 L sivi hümik asit (iz elementli)

Ikinci yagmurlama ile 
4 kg potasyum sülfat
1 L sivi hümik asit (iz elementli)

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(51003 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Kavun Ve Karpuz Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Kavun Ve Karpuz Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Kavun karpuz bitkisi için uygun topraklar akarsu kenarlarındaki siltli topraklar ile iyi su tutabilen kumlu-tınlı veya tınlı-kumlu topraklardır. Vejetasyon süresi kısa olan yerlerde özellikle erkencilik düşünüldüğünde hafif kumlu topraklarda yetiştirilebilir. Kökleri narin olduğu için ağır topraklar tercih edilmez. Bu nedenle toprak derinliğinin...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi