• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Patlıcan Gübreleme Programı

Patlıcan Kök sisteminin iyi gelişmesi için organik madde yönünden zengin, tınlı-killi bünyeli topraklar gerekir. Toprak pH’sı 5.5-6.5 civarında olmalıdır. Çok ağır killi ve çok hafif tekstürlü topraklardan hoşlanmaz. Patlıcan bitkisi kumlu-tınlı, süzek ve organik maddece zengin topraklarda iyi yetişmektedir. Toprak istekleri yönünden seçici bir bitki olmamakla birlikte iyi gelişmesi için kök sisteminin, içinde rahatça gelişebileceği, organik maddece zengin tınlı-killi topraklar gereklidir. Erken üretim için hafif bünyeli topraklar tercih edilmelidir. Özellikle Fusarium ve Verticillium ile bulaşık topraklardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

 

Patlıcan Gübreleme Programı

 

PATLICANDA GÜBRELEME

Dönem

Dekara (1000 m2)

 
Ekim öncesi toprak hazirliginda veya ekimde tabana 60 kg 15.15.15 + Zn kompoze
5 kg magnezyum sülfat
10 kg toz kükürt
20 kg kati hümik asit

 Dekara

Üst gübreleme

Birinci çapada 
8 kg üre

Ikinci çapada 
8 kg AN (%33 N)

Ilk yagmurlama ile 
1 L sivi hümik asit (iz elementli)

Ikinci yagmurlama ile 
1 L sivi hümik asit (iz elementli)

Patlicanda kalsiyum noksanligindan ileri gelen çiçek burnu çürüklügü meydana geliyorsa 100 L suda 1 kg kalsiyum nitrat eritilerek hazirlanan %1’lik kalsiyum nitrat çözeltisi meyveler küçükken baslanip 10 gün ara ile 2-3 kez sabah veya aksam serin saatlerde tercihen yayici-yapistirici katilarak meyvelere püskürtülmelidir.
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(92942 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Patlıcan Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Patlıcan Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Patlıcan Gübreleme Programı Patlıcan Kök sisteminin iyi gelişmesi için organik madde yönünden zengin, tınlı-killi bünyeli topraklar gerekir. Toprak pH’sı 5.5-6.5 civarında olmalıdır. Çok ağır killi ve çok hafif tekstürlü topraklardan hoşlanmaz. Patlıcan bitkisi kumlu-tınlı, süzek ve organik maddece zengin topraklarda iyi yetişmektedir. To...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi