• notifications1
  • menü

Bugün : 31 Ocak 2023 Salı

Havlular Nasıl Daha Yumuşak Olur?

Havlular gerek mutfakta gerek banyoda sık sık kullanılan tekstil ürünleridir. Yıkamaları konusunda dikkatli davranılmazsa cildi rahatsız edici olacak seviyede sert hale gelebilir. Ayrıca yıkama aşamalarına dikkat etmeniz; lekeli ve kullanılacak hale gelmeyen havlularınız olabilir. El ve yüz kurulamada sıklıkla kullanılan havluların lifleri sertleşmiş hale gelirse; cilde hasar verecek kadar kötü duruma gelir.

Yumuşak Havlular için Temizlik Yöntemleri

  • Havlularınızı satın aldığınızda etiketlerini dikkatle inceleyin ve belirtilen uygun ısı derecesinde havluları yıkayın. Bilinçsiz şekilde yüksek ısıda yıkayacağınız havluların, püskül, dantel ve güpür gibi detayları görsel açıdan çirkin hale gelir.
  • Havlu yıkarken; diğer çamaşırlarla birlikte yıkamak havluların kolayca sertleşmesine neden olabilir. Bu nedenle havlularınızı biriktirmeli ve sadece havluları bir makinede yıkamalısınız. Tabi ki en uygun programı kullanarak.
  • Ne yazık ki evimizde kullandığımız şebeke suları, havluların lif yapısına zarar vererek zaman içinde sertleşmesine neden olur. En azından kireci önlemek adına makinenize yıkama esnasında kireç önleyici kullanabilirsiniz.

 

Yumuşatıcı Kullanarak Havlu Yumuşatma

Marketlerde satılan yumuşatıcı ürünler havluların yumuşacık olması için en etkili yöntemdir. Bunun içine makinenizin yumuşatıcı gözüne belirtilen seviyelerde yumuşatıcı koymanız yeterli olacaktır. Ambalaj üzerinde yazan miktarları uygulamazsanız; gerekenden az kullanmanız söz konusu olur ki bu durumda havlularınızın yeterince yumuşamaz. Ayrıca bu ürünler içinde kullanılan kimyasal maddeler, ne yazık ki havlular üzerinde ince bir tabaka halinde kalır. Kimyasal içerikler ve yapay kokular bazı ciltler için alerjilere sebep olabilir. Bu nedenle daha doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

Beyaz Sirke ile Havlu Yumuşatma

Beyaz sirke, mucizevî bir şekilde havluların yumuşamasını sağlarken; suyun da ph oranını dengeye kavuşturur. Bu özelliğiyle de havlulara doğal olarak bir yumuşaklık verir. Beyaz sirke, doğrudan yumuşatıcı gözüne koyularak kullanılabilir. Bu uygulama doğal ve sağlıklı bir yöntemdir ama beklediğiniz muhteşem kokuları tabi ki vermez. Bu durumda sağlık ve güzel koku arasında bir tercih yapmanız gerekecek.

 

Ütü Havluların Yumuşamasında Etkilidir

Havlularınız tüm uygulamalara rağmen hala sert durumdaysa, yüksek ısıda ve buhar gücü ile yapılan ütülerle havlular yumuşacık olacaktır. Ayrıca ütü uygulaması sadece yumuşaklık vermekle kalmayacak; yüksek ısısı sayesinde de havlularda kalan bakterileri öldürecektir. Ütü uygulamasının kolay geçmesi için havluları makine yıkaması biter bitmez; düzgün biçimde asmalısınız.

 

Havluların Sertleşmemesi için Fırça Kullanabilirsiniz

Havlu yumuşatmak için çeşitli nedenlerle yumuşatıcı ya da başka bir madde kullanmıyorsanız; havlularınız makiden çıkıp, kuruduğunda son derece sert olacaktır. Ütü yaparak bir miktar yumuşatabilirsiniz ama yine de cilt için bir miktar sert kalacaktır. Bu durumdan kurtulmak için kuruma işleminden sonra sert bir fırça ile havluların tüylerini, ter yönde fırçalamaya başlayın. Tüm havlu yüzeyi fırçalandıktan sonra hafifçe çırpın. Bu uygulama havluların kolay yıpranmasına neden olacaktır, unutmayın.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 34107

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Çamaşırlarınızda Deterjan Lekesi Kalıyorsa Mutlaka Yapın!

Çamaşırlarınızda Deterjan Lekesi Kalıyorsa Mutlaka Yapın!

Günümüzde elektronik makinelerin çoğalması ile bayanlara çok fazla iş kalmadığı düşünülse de, istenmeyen sorunların ortaya çıkması bazen bayanlara fazla işin düşmesine neden olmaktadır. Bu sorunlardan biri olan çamaşırlarda kalan çamaşır lekesi, çoğu kez yıkanan çamaşırların tekrar yıkanmasına neden olmaktadır. Çamaşır makinesinin uzun süre kull...

Beyaz Çamaşırlarınızı Beyazlatamıyorsanız Okuyun!

Beyaz Çamaşırlarınızı Beyazlatamıyorsanız Okuyun!

Beyaz Çamaşırlarınızı Beyazlatamıyorsanız Beyaz çamaşırların, zaman içerisinde gri bir görünüm alması pek çok kadının sorunudur. Grileşmiş çamaşırlar, giymeyi bırakın rahatlıkla balkona bile asılamaz ve kişileri rahatsız eder. Her ne kadar, kullanım açısından bir problem taşımasa da, estetik olarak hiç hoş değildir. Beyaz Çamaşırların Grileş...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Gül Bir Meyve Olmamasına Rağmen Dünya'nın En Fazla C Vitamini İçeren Bitkisidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya