• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

Suda Çözünmeyen Madde Tayini

 

Yöntemin Prensibi
 
Örnek su ile karıştırılarak suda çözünen maddeler uzaklaştırılır. Artık, sabit tartıma gelinceye kadar ısıtılarak kurutulur.


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Terazi
  • Etüv
  • Filtre Kağıdı
  • Gooch Krozesi
  • Desikatör
  • Sokslet Cihazı
  • Pipet( 5,10 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar
 
Etil alkol, % 95'lik (nötrleştirilmiş) 


 
Deneyin Yapılışı
 
Deneye Alkolde Çözünmeyen Maddelerin Tayini deneyindeki gibi başlanır. Fakat bu sefer başlangıçta  filtre kağıdı ve gooch krozesi sabit tartıma (m1) getirilir.  Ekstraksiyon sonucunda gooch krozesi ile birlikte filtre kağıdı ve içerisindeki kalıntı soksele cihazından çıkarılır. Filtre kağıdı içerisindeki kalıntı sıcaklığı 60 ºC daki 50 mL’lik  saf su ile 5 kere yıkanır. Kroze ile birlikte filtre kağıdı 105 ºC daki etüvde sabit ağırlığa gelene kadar kurutulur (Yaklaşık 4 saat). Desikatörde soğutulur ve tartım alınır (m2)


 
Hesaplamalar
 
% Suda çözünmeyen madde miktarı = (m2 - m1) x 100 / m
 
m2 = gossh krozesi + filtre kağıdı + kalıntı ağırlığı (g)
m1 = gossh krozesi + filtre kağıdı ağırlığı (g)
m = Alınan örnek ağırlığı (g)

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(55918 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Suda Çözünmeyen Madde Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Suda Çözünmeyen Madde Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Suda Çözünmeyen Madde Tayini Yöntemin Prensibi Örnek su ile karıştırılarak suda çözünen maddeler uzaklaştırılır. Artık, sabit tartıma gelinceye kadar ısıtılarak kurutulur. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Terazi Etüv Filtre Kağıdı Gooch Krozesi Desikatör Sokslet Cihazı Pipet( 5,10 mL) Kullanılan Kimyasallar Etil alkol,...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi