• notifications1
  • menü

Bugün : 10 Aralık 2022 Cumartesi

Yabani yonca  

(Alfa alfa, Kara yonca, Şark yoncası, Kaba yonca)

Medicago spp (Medicago sativa, Medicago lopulina)

 

ALFA ALFA BİTKİSİ (Medicago Sativa) ; Ülkemizde yabani yonca yada kaba yonca diye bilinen Alfa alfa( Medicago Sativa ) asya kökenli bir bitki olup Romalılar ve Araplar tarafından dünyaya yayılmıştır. Araplar ona içeriğindeki vitamin, protein ve minerallerden dolayı `Besinlerin Babası` adını vermişlerdir. Birçok yerde ve iklimde yetişen bir bitkidir.

Yabani Yonca

Alfaalfa bitkisi ,  mavi ve mor renkte açan bir bitkidir ve yaklaşık3 meterkadar büyür. Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan bu bitki Asya’ da özellikle Arap yarımadasında geçmişten günümüze kadar sıkça tüketilen bir besin olarak dünya ya yayılmıştır. Yalnız Araplar tarafından değil Uzakdoğu milletleri ile Avrupa’ da kurulan büyük uygarlıklarda da faydaları ile kendisine kullanım alanı bulan bir bitki olmuştur.

 

Alfa Alfa bitkisi mensup olduğu aile grubu baklagillerdir. Alfa Alfa bitkisi proteinlerin temel taşları bakımından oldukça zengindir . Alfa Alfa bitkisi yapısında bol miktarda vitamin içerir. Özellikle A ve C Vitamini yönünden oldukça zengindir

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 37969

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım. Herman Melville

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya