• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Eylül 2023 Perşembe

Berliner- Koopman (Öz Kabartma ) Testi

 

Yöntemin Prensibi
 
Bu deney gluten kalitesini belirlemek amacı ile kullanılır. Glutenin zayıf asit içerisindeki hacim artışı ilkesine dayanır.

 

Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Berliner balonu
  • Etüv 
  • Terazi
  • Mezür ( 100 mL)
     

Kullanılan Kimyasallar
 

0.02 N Laktik asit çözeltisi: Yoğunluğu 1.21 g/ mL olan laktik asitten 2.4 g alınarak son hacim 1 L’ye saf su ile tamamlanır. Hazırlanan bu çözelti geri soğutucu altında 6 saat kaynatılır. Soğuyan çözeltinin ayarı 0.02 N NaOH çözeltisi ile fenolftalein indikatörü kullanılarak yapılır.

 

Deneyin Yapılışı
 
Elde edilen yaş glutenden 1 g tartılarak alınır ve 30 eşit parçaya ayrılarak yuvarlak şekil verilir. 100 mL 0.02 N laktik asit çözeltisi sıcaklığı 27 ° C ye ayarlanarak berliner balonuna koyulur ve içerisine 30 eşit parçaya ayrılan yaş glutenler atılır. Berliner balonunun lastik tıpasının iç kısmı 0 çizgisine gelecek şekilde kapatılır ve 27 ° C’deki etüve koyulur. 2 saat 20 dakikalık bir süre tutulur. İlk 30 dakika gluten parçalarının birbirine ve camın çeperlerine yapışmaması için belirli aralıklarla camın dip kısmına parmakla vurulur. 2 saat 20 dakikalık süre sonunda etüvden alınan Berliner yavaşça ters çevrilir. 10 dakika sonra (toplam deney süresi 2 saat 30 dakika olacak) çöken gluten hacmi okunur.
 
Bu değer mL olarak öz kabarma miktarını verir.

 

Sonuçların Değerlendirilmesi

Öz Kabarma Değeri mL

Un

Kırma

Gluten Kalitesi

> 10

> 12

Yüksek

10-5

12-6

Orta

< 5

< 6

Düşük

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 85354

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Berliner - Koopman (Öz Kabartma ) Testi Analizi Nasıl Yapılır?

Berliner - Koopman (Öz Kabartma ) Testi Analizi Nasıl Yapılır?

Berliner- Koopman (Öz Kabartma ) Testi Yöntemin Prensibi Bu deney gluten kalitesini belirlemek amacı ile kullanılır. Glutenin zayıf asit içerisindeki hacim artışı ilkesine dayanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Berliner balonu Etüv Terazi Mezür ( 100 mL) Kullanılan Kimyasallar 0.02 N Laktik asit çözeltisi: Yoğunluğu ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hintyağı Bitkisi Dünyanın En Zehirli Bitkisidir. Doğu Afrika, Hindistan’ın Doğal Bitkisidir. İçindeki Risin İsimli Toksin Özellikle Tohumlarında Fazladır. Tek Bir Tohum Yaklaşık 1-2 Gün İçinde Acı Verici Bir Ölüm Yaratır. Zehirlenme Başladıktan Sonra Durdurmak İmkansızdır Bir Panzehiri Yoktur. Kusma, Kanlı İshal Ve Yanma Hissi Başlıca Zehirlenme Belirtisidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya