• notifications1
  • menü

Bugün : 17 Mayıs 2022 Salı

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini

 

Yöntemin İlkesi
 
Yöntem amonyak ve sülfürik asit ilavesi ile örnekte renkli halka oluşması ilkesine dayanır. 


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  1. Deney tüpü
  2. Pipet ( 5 mL, 10 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar

  • Derişik amonyak (NH3)
  • Derişik sülfürik asit (H2SO4)
  • Kloroform


 
Deneyin Yapılışı
 
Yöntem I
 
Bir tüpe 10 mL analizi yapılacak deney numunesinden alınarak üzerine 2-3 mL NH3 eklenir. Musluk altında soğutularak yavaş yavaş 2-3 mL sülfürik asit eklenir. Tüpün dibinde yeşilden maviye dönüşen renkli bir halka oluşması numunede saponin varlığını gösterir. Saponin olmadığı durumda ise tüpte oluşan halkanın rengi kahverengidir.


 
Yöntem II
 
Bir tüpe 10 mL analizi yapılacak deney numunesinden alınarak üzerine 2-3 mL kloroform eklenir. Musluk altında soğutularak yavaş yavaş 2-3 mL sülfürik asit eklenir. Tüpün dibinde oluşan sarı renkli bir halkanın oluşması örnekte saponin varlığını gösterir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 20228

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini Yöntemin İlkesi Yöntem amonyak ve sülfürik asit ilavesi ile örnekte renkli halka oluşması ilkesine dayanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Deney tüpü Pipet ( 5 mL, 10 mL) Kullanılan Kimyasallar Derişik amonyak (NH3) Derişik sülfürik asit (H2SO4) Kloroform Deneyin Yapılışı Yöntem ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Taze Kakao İçinde Bulunan Sıvı Kan Plazması Yerine Kullanılabilir.

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları