• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Haziran 2024 Cumartesi

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini

 

Yöntemin İlkesi
 
Yöntem amonyak ve sülfürik asit ilavesi ile örnekte renkli halka oluşması ilkesine dayanır. 


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  1. Deney tüpü
  2. Pipet ( 5 mL, 10 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar

  • Derişik amonyak (NH3)
  • Derişik sülfürik asit (H2SO4)
  • Kloroform


 
Deneyin Yapılışı
 
Yöntem I
 
Bir tüpe 10 mL analizi yapılacak deney numunesinden alınarak üzerine 2-3 mL NH3 eklenir. Musluk altında soğutularak yavaş yavaş 2-3 mL sülfürik asit eklenir. Tüpün dibinde yeşilden maviye dönüşen renkli bir halka oluşması numunede saponin varlığını gösterir. Saponin olmadığı durumda ise tüpte oluşan halkanın rengi kahverengidir.


 
Yöntem II
 
Bir tüpe 10 mL analizi yapılacak deney numunesinden alınarak üzerine 2-3 mL kloroform eklenir. Musluk altında soğutularak yavaş yavaş 2-3 mL sülfürik asit eklenir. Tüpün dibinde oluşan sarı renkli bir halkanın oluşması örnekte saponin varlığını gösterir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(20677 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Suni Köpürtücü (Saponin) Tayini Yöntemin İlkesi Yöntem amonyak ve sülfürik asit ilavesi ile örnekte renkli halka oluşması ilkesine dayanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Deney tüpü Pipet ( 5 mL, 10 mL) Kullanılan Kimyasallar Derişik amonyak (NH3) Derişik sülfürik asit (H2SO4) Kloroform Deneyin Yapılışı Yöntem ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi