• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

İçme Sularında Nitrit Tayini

 

Yöntemin Prensibi
 
Yöntem, nitrit anyonunun pH = 2-2,5 arasında alfa-naftilaminin ile diazolandırılmış sülfanilik asidin verdiği kırmızımsı-mor azo boyar maddesinin gözle tespitine dayanmaktatır. 


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Balonjoje ( 50 mL, 100 mL, 1000 mL, 2000 mL)
  • pH metre
  • Pipet
  • Pipet ( 1 mL, 25 mL)
  • Mezür ( 100 mL)
  • Mikropipet
  • Pipet ucu (mavi)

 

Kullanılan Kimyasallar
 
Sülfanilik Asit çözeltisi: 0,6 g sülfanilik asit (NH2C6H4SO3H) 7 0 mL sıcak saf suda çözülüp, üzerine 20 mL derişik hidroklorik asit eklenerek  saf su ile 100 mL'ye tamamlanır.
 
2 M tampon sodyum asetat çözeltisi: 16,4 g sodyum asetat  , damıtık suda çözdürülerek 100 mL’lik balonjojeye aktarılır ve hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır.
 
1- Naftilamin hidroklorür çözeltisi: Bir miktar saf su içerisine 1 mL derişik hidroklorik asit eklenir. Bu çözeltinin içerisine 0,6 g 1- naftilamin(C10H7NH2)  eklenerek çözdürülür ve 100 mL’lik balonjojeye aktarılır. Hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır.
 
Alüminyum hidroksit : 1 L saf su içerisinde 125 g potasyum veya amonyum şapı çözülür ve 60 oC’a  ısıtılır. 55 mL derişik amonyak karıştırılarak yavaş yavaş eklenir. Bir saat bekletildikten sonra oluşan çökelek süzülür ve birkaç sefer saf su ile yıkanır.
 
Nişasta - İyodür Çözeltisi: 100 mL saf suda 20 g çinko klorür çözülür ve üzerine 5 g nişasta  eklenir. Çözelti kaynatılır ve içerisine 2 g çinko iyodür  ilave edilerek saf su ile son hacim 1 L’ye tamamlanır.
 
Stok Sodyum nitrit çözeltisi: 0,246 g susuz sodyum nitrit damıtık suda çözülür ve 1 L’lik balonjojeye aktarılır. Hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır.
 
Standart sodyum nitrit çözeltisi: Stok sodyum nitrit çözeltisinden 10 mL alınarak 1 L’lik balonjojeye koyulur. Hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır. Hazırlanan bu çözeltinin mL’sinde 0,0005 mg azot bulunur.


  
Deneyin Yapılışı
 
Analiz yapılacak numunede süspansiyon halinde renkli ve katı maddeler varsa bunları çöktürmek amacı ile 100 mL numuneye 2 g alüminyum hidroksit süspansiyonu eklenerek 3-4 dakika beklenir ve süzülür.Berrak süzüntüden 50 mL alınarak1 mL sülfanilik asit eklenerek karıştırılır ve pH kontrol edilir. pH= 1,4 olmalıdır. 10 dakikalık bir bekleme süresinden sonra çözeltiye 1 mL alfanaftilamin hidroklorür çözeltisi ve 1 mL tampon çözeltisi eklenir, karıştırılır ve tekrar pH kontrolü yapılır. pH= 2,0-2,5 arasında olmalıdır.Yarım saat sonra, hazırlanan standart çözeltileri ile numunenin  rengi karşılaştırılarak numunenin hangi standartın rengiyle aynı olduğu tespit edilir. Böylece su örneğinde mg olarak azot miktarı bulunur.


Standart sodyum nitrit çözeltisinden sırasıyla 0,1; 0,4; 0,7; 1,0; 1,4; 1,7; ve 2,0 mL alınarak 50 mL’lik bolonjojeye aktarılır ve hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır. Bu standartlar daha geniş kaplara alınarak su örneğine eklenen kimyasalların hepsi sırasıyla aynı şekilde eklenir.


  
Hesaplamalar
 
Azot (mg/L) = (C x 1000) /m
 
C = Oluşturulan standart eğrisinden okunan numunenin mg olarak miktarı


m = alınan örnek hacmi mL
 
Nitrit (mg/L) = Azot (mg/L) x 3,29

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(59696 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

İçme Sularında Nitrat Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

İçme Sularında Nitrat Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

İçme Sularında Nitrat Tayini Analizi Nasıl Yapılır? Yöntemin Prensibi Yöntem, nitratın 2-4 -fenol disülfonik asit ile reaksiyonu sonucunda sarı renkli 6 nitro 2-4 fenol disülfonik tuzu oluşturması ilkesine dayanır. Nitrat deneyi numune alınmasından hemen sonra yapılmalıdır. Eğer bu mümkün değilse örnek 0 ºC ‘de saklanır. Kul...

İçme Sularında Nitrit Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

İçme Sularında Nitrit Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

İçme Sularında Nitrit Tayini Yöntemin Prensibi Yöntem, nitrit anyonunun pH = 2-2,5 arasında alfa-naftilaminin ile diazolandırılmış sülfanilik asidin verdiği kırmızımsı-mor azo boyar maddesinin gözle tespitine dayanmaktatır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Balonjoje ( 50 mL, 100 mL, 1000 mL, 2000 mL) pH metre Pipet Pipet ( 1 mL...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi