• notifications1
  • menü

Bugün : 14 Nisan 2024 Pazar

Asitte Çözünmeyen Kül Miktarı

Yöntemin Prensibi
 
Gıdalardaki toplam külün hidroklorik asit çözeltisi ile reaksiyona sokulmasından sonra geride kalan asitte çözünmeyen kül miktarının belirlenmesi ilkesine dayanır.


  
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Porselen kroze
  • Saat camı
  • Külsüz filtre kağıdı
  • Turnusol kağıdı (mavi)
  • Kül fırını
  • Desikatör ve diski
  • Terazi
  • Etüv
  • Pipet (25 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar
 
5 N  hidroklorik  (HCl) asit çözeltisi: (20 mL derişik hidroklorik (Merck 1.00317) asit çözeltisi 30 mL saf suyun üzerine yavaşça eklenir.)


Deneyin Yapılışı
 
Gıda numunesinin toplam kül deneyi yapılarak kül miktarı kaydedilir. Külün bulunduğu porselen krozenin içerisine 25 mL 5 N hidroklorik asit çözeltisinden eklenir. Sıçramaları engellemek için krozenin ağzına saat samı kapatılarak sıcak su banyosunda 10 dakika bekletilir. Daha sonra çözelti külsüz filtre kağıdından süzülür. Kroze ve filtre kağıdı, süzüntü mavi turnusol kağıdının rengini değiştirmeyene kadar sıcak saf su yıkanır. Külsüz filtre kağıdı içerisindeki kül ile birlikte aynı kroze içinde kül fırınına koyulur. Kül fırını örneğin kül hale getirildiği sıcaklığa yavaş yavaş getirilir. Külsüz filtre kağıdının tamamen yanması için 2-3 saat beklenir. Kroze desikatöre alınarak oda sıcaklığına kadar soğutulur ve tartım alınır (M2).


  
Hesaplamalar
     
% Asitte çözünmeyen kül = [( M2-M1) / m] x 100
 
M2 = Asitte çözünmeyen kül+kroze ağırlığı
M1 = Krozenin ağırlığı
m =  Alınan örneğin miktarı, g
 
Eğer sonuç kurumaddede isteniyorsa yukarıdaki sonuç (100/ Km) değeriyle çarpılır. 


Km =  Numunenin 100 gramının  içerdiği kurumadde miktarı

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(86339 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Asitte Çözünmeyen Kül Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Asitte Çözünmeyen Kül Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Asitte Çözünmeyen Kül Miktarı Yöntemin Prensibi Gıdalardaki toplam külün hidroklorik asit çözeltisi ile reaksiyona sokulmasından sonra geride kalan asitte çözünmeyen kül miktarının belirlenmesi ilkesine dayanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Porselen kroze Saat camı Külsüz filtre kağıdı Turnusol kağıdı (mavi) Kül fırını Desik...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi