• notifications1
  • menü

Bugün : 5 Şubat 2023 Pazar

Orkide Çiçeği

  • Latince :Phalaenopsis sp.
  • Familya : Orchidaceae
  • Anavatanı : Güneydoğu Asya, Himalayalar, Avustralya'nın kuzeyi
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Orkide Çiçeği

Tanımı: Gövde tabanında yeşil, sapsız, basit, kenarları tam, çok kalın ve etli n yapraklar vardır. Yıl içinde birden fazla açan, uzun sapların üzerinde, salkım şeklinde, uzun ömürlü, çok değişik renklerde gösterişli çiçekleri vardır.

 

Işık İsteği: Doğada ağaçlara tutunarak orman altlarında gölgede yaşar. Dolayısıyla doğrudan gelen güneş ışınlarını sevmez. Çoğunlukla doğu cepheli pencere önleri en uygun yerlerdir.

 

Sıcaklık İsteği: Sıcaklık istekleri ortalama 22 °C’ dır.

 

Toprak İsteği: Osmunda yosunu, ağaç eğreltileri, ağaç kabukları gibi materyaller saksı harcı olarak kullanılmaktadır.

 

Sulama: Bitki düzenli olarak nemli tutulmalıdır, kış aylarında ise verilen su miktarı azaltılmalıdır. Sulama yapılırken dikkat edilmesi gerek önemli bir husus saksı tabağında su kalmamasıdır. Eğer su kalır ise bitkinin çiçeklenme süresi azalmaktadır.

 

Gübreleme: İyi bir büyüme ve gelişme için iki haftada bir orkideler için hazırlanan sıvı gübreler ile gübrelemesinde yarar vardır.

 

Saksı Değişimi: Kökleri klorofilli olduğundan yeşil renklidir. Bu nedenle köklerin aydınlıkta olması gerektiği için şeffaf plastik saksılar kullanılmalıdır. Yeşil kökler kuvvetli ışık alırsa orkideler kısa sürede tekrar çiçek açar. İki yılda bir saksı değişimi yapılabilir.

 

Budama: Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşil iken; çiçek sapı 3-4 boğum üzerinden kesilmelidir.

 

Üretimi: Tohum, yumru, çelik ve ayırma yöntemlerinin yanı sıra doku kültür yöntemi ile de üretilir.

 

Hastalık ve Zararlılar: Yaprağı yanıklığı, siyah çürüklük, yaprak lekeleri ve virüsler hastalıkları ile kabuklu bit, koşnil, unlu bit; kırmızı örümcek, sümüklü böcek ve salyangozlar ise zararlıları görülür.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 36870

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Orkide Çiçeği

Orkide Çiçeği

Orkide Çiçeği Paphiopedilum Orkide cinsinin en dayanıklı olan türüdür. Büyük çiçekleri ile ilginç ve karakteristik bir şekle sahiptir. Çiçeklenme zamanı Ekim-Mayıs arasıdır. Senede iki defa çiçek verir. Aydınlık, hava cereyanı olmayan yerlerde bulundurulmalıdır. Bitkinin günde 12-14 saat ışık alması çiçek verimini hızlandırır. Toprağı kuru...

Orkide Çiçeği

Orkide Çiçeği

Orkide Çiçeği Latince :Phalaenopsis sp. Familya : Orchidaceae Anavatanı : Güneydoğu Asya, Himalayalar, Avustralya nın kuzeyi Mekan : İç Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Gövde tabanında yeşil, sapsız, basit, kenarları tam, çok kalın ve etli n yapraklar vardır. Yıl içinde birden fazla açan, uzun sapların üzerinde, salkım şeklinde...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Birçok ruj çeşidi balık pulu içerir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya