• notifications1
  • menü

Bugün : 10 Aralık 2022 Cumartesi

Xantium strumarium L. (Domuz pıtrağı, Sırça otu)

(Geniş Yapraklılar)


Familyası : Asteraceae (Compositae)


Sinonimi :  X. brasilicum Vell., X. cavallinesii Cav., X. echinatum Murray, X. italicum Moretti


İngilizcesi : Cocklebur

 

Çevre İstekleri : Su kenarlarında, tarla kültürlerinde, ağır, nemli ve bitki besin maddesince zengin topraklarda sık rastlanır. Tuza dayanıklıdır. Anavatanı Kuzey Amerika olarak kabul edilir. Avrupada yaygındır. Çukurovada pamuk ve turunçgillerde rastlanmıştır.

Xantium Strumarium L. (Domuz Pıtrağı, Sırça Otu)

Morfolojisi :  Bitki tek yıllık, 15 - 80 cm boyunda, sap çok dallı ve tüylüdür. Yapraklar kalp-üçgen şeklinde, rastgele parçalı yada dişli, her iki yüzüde kısa tüylüdür. Bu cinse giren türlerde olduğu gibi bitkinin uç kısımlarında yuvarlak görünümlü erkek çiçekler ve yaprak koltuklarındaki bir veya daha fazla sayıda iki çiçekli dişi çiçek tablası bulunur. Meyve elips şeklinde olup, çengel şeklinde dikenleri vardır.

Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Mehmet Kulaksız

17.04.2017 00:06:41

pıtrak için pancara zarar vermeden kullanabileceğimiz bir ilaç varmı pancar henüz 3-4 yaprak ot ta yeni cıkıyor

Güvenlik Kodu : 66568

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hayatta bir gayesi olmayan insanlar, bir nehir üzerinde akıp giden saman çöplerine benzerler; onlar gitmezler, ancak suyun akışına kapılırlar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya