• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Nisan 2024 Cuma

Beyaz Pas

Albugo occidentalis 


Hastalık etmeninin genel özellikleri

Albugo occidentalis G.W.Wilson fungal hastalik etmeni olup, ispanagin ekonomik olarak önemli önemli hastaliklarindan biridir. Hastaliktan dolayi bitkiler asiri yaprak dökülmesi, kök yaralanmasi ve pazar degerinin azalmasina neden olmaktadirlar. Ispanak, hardal, dereotu ve turp hastaliktan en fazla etkilenen kültür bitkileridir. Hastalik etmeni kis gibi olumsuz kosullari toprakta kalin hücre duvarli ve kötü iklim kosullarina dayanikli sporlar olarak geçirmektedirler. Hastalik etmeni baharin hava kosullarinin düzelmesiyle çimlenir ve genç fideleri infekte ederler.

Beyaz Pas Hastalığı

Hastalik etmeni bitki bünyesinde sistemik olarak gelisir ve yaprak alti ve üzerinde fungusun sporlari bulunan püstülleri meydana getirirler. Bu püstüller beyaz renkli olduklarindan dolayida hastalik ismini buradan almistir. Püstüller patladiktan sonra olusan sporlar hava kökenli olup, ayni tarla ya da diger tarlalardaki bitkilere yayilmaktadir. Sporlar su siçramalari ve böcekler ile de tasinabilir. Fungal etmenin dayanikli olan sporlari çürümekte olan bitki artikari üzerinde meydana gelir ve daha sora bitki artiklarinin çürümesiyle toprakta serbest kalirlar. Çok uzun yillar bu sporlar topraklarda canliligini muhafaza eder ve uygun konukçularini bulduklarinda ise enfeksiyonlarini gerçeklestirirler. Hastalik etmeninin gelismesi için en uygun hava ortamlari 10-20 °C sicaklik ve nemli ya da yagmurlu havalardir. 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları)

Infektelenen bitkilerin yaprak üst yüzeylerinde sari ya da nekrotik lekeler olarak baslar ve bunu yaprak altinda beyaz renkli püstül olusumu takip eder. Hastalik etmenlerin sporlarini içeren püstüller yaprak sapi, gövde ve yesil olan çiçek aksamlarinda da meydana gelir. Püstüller genisleyerek yaprak epidermisini yirtarlar ve küçük yuvarlak alanlarda beyaz tozlu bir spor ortaya çikar. Özellikle etkilenen bitki dokularinda (gövde ve çiçeklerde) sisme ve deformasyonlarda görülür. Bazi durumlarda da hastalik özellikle turp bitkisinin kökleri üzerinde siskinlikler seklinde ortaya çikmakta ve kök ur hastaliginin belirtilerine benzemektedir. Hastalik etmeni ile ilgili resim görmek için Crucifer hastaliklarindan Albugo candida hastalik etmenini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Mücadelesi 

Kültürel mücadele

  • 1. Hastlikli bitki artiklari toplanmali ve yok edilmeli.
  • 2. Ürün rotasyonu (en az 2 yil) yapilarak inokulum sayisi düsürülebilir.
  • 3. Hastaliktan ari bitkiler tarlaya ya da seraya sasirtilmali.
  • 4. Hastaligin konukçusu olacak muhtemel yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
  • 5. Tohumlarin bulasik olma ihtimali göz önünde bulundurulmali, bunun tohumlara sicak su uygulamasi ya da tohum ilaçlamasi yapilabilir.


Kimyasal mücadele

Zirai kimyasal ilaç olarak korucu, fakat sistemik fungisitler tavsiye edilmektedir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi