• notifications1
  • menü

Bugün : 31 Ocak 2023 Salı

Kokar Ağaç

  • Latince :Ailanthus sp
  • Familya : Simaroubaceae
  • Anavatanı : Kuzey Avustralya, Güney ve Doğu Asya
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Süs Ağaçları

Kokar Ağaç

Tanımı: Kışın yapraklarını döken, yaprakları kokulu, hızlı büyüyen ve kısa ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları almaçlı dizilir. Yaprakçık sayısı 13-41'dir. Yaprakları mayıs ayında yeşilimsi sarı bir hal alır. Çiçekler salkım şeklinde, sarımsı beyaz renklidir. Yaz sonunda çok görkemli bir görünüme sahip turuncu-kırmızı renkli meyveleri oluşur. Toprak erozyonunun kontrolünde, verimsiz yerlerin ağaçlandırılmasında sıklıkla kullanılır.

 

Işık İsteği: Güneşli ve yarı gölge ortam sever.

 

Sıcaklık İsteği: Şiddetli donlarda zarar görür (-15 C). Kuraklığa dayanıklıdır. Dalları gevrek olduğu için kuvvetli rüzgârlardan zarar görür.

 

Toprak İsteği: Derin ve kireçli topraklarda gelişir. Fakir, kumlu, tuzlu ve kirli, sahil ve kayalık topraklarda da yetişmeye uygundur.

 

Sulama: Fakir, kumlu, tuzlu ve killi sahil topraklarında da yetiştirmeye uygundur.

 

Hastalık ve Zararlılar: Sürgün yanıklığı, yaprak lekelenmesi, solgunluk ve kök çürüklüğü hastalıkları en fazla görülen hastalıklardır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Ertan Karaca

10.07.2022 17:23:08

Osuruk ağacı nasıl yok edilir

Güvenlik Kodu : 78043

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Soğan doğrarken sakız çiğnemek göz yaşarmasını önler.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya