• notifications1
 • menü

Bugün : 22 Haziran 2024 Cumartesi

Epoksi zemin kaplama, günümüzde fazlasıyla tercih edilen bir yapı malzemesidir. Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Epoksi reçine, sahip olduğu olumlu özellikleri sayesinde geçirimsizlik konusunda  en iyi kimyasal zemin kaplamasıdır. Epoksi, epoksi reçinesi ve bir kürlenme ajanından meydana gelir ve zamanla özelliklerini kaybetmez. Özellikle epoksi zeminler dışardan gelebilecek her türlü kimyasal çözücü ve fiziksel darbelere karşı dayanıklılık sağladığından, uzun yıllar boyunca kullanılabilme özelliği vardır. Bir epoksi zemin kaplamasının ömrü yaklaşık olarak 25 yıldır. Bu sayede tüketiciler bazında tasarruf sağlar.

 

Epoksi Malzemeleri Nedir?

Epoksi malzemeleri benzersiz mekanik ve direnç özelliklere sahip, ısıyla sertleşen polimerden üretiliyor. En yaygın kullanımı epoksi yapıştırıcılar olsa da son yıllarda kaplama, inşaat, otomotiv ve havacılık endüstrilerinde de epoksi malzemeleri ön plana çıkıyor. Ayrıca dayanıklı özellikleri ile ahşap, kumaş, cam, porselen ve metal malzemeler ile kullanılabiliyor. Epoksi malzemeleri güçlü yapışkan özellikleriyle tanınıyor. Bu malzemelerin çok yönlü ve güçlü özelliği aksesuar ve takı tasarımının vazgeçilmezi olmasını sağlıyor. Epoksi kaplama malzemeleri binaların zeminini, araç yüzeylerini ve su borularını kaplıyor. Hafif güçlü ve dayanıklı spor malzemeleri epoksi malzemeleri ile üretiliyor veya kaplanıyor. Hobi ürünlerinde kullanılan epoksi malzemeleri ise epoksi reçinesinden oluşuyor.

 

Epoksi reçinesi şeffaf, sıvı formunda üretiliyor. Uygulandıktan sonra ısı uygulanarak sertleşiyor. Epoksi reçinesiyle kolye uçları ve bileklikler yapmak mümkün oluyor. Üstelik ürünler suya ve darbeye karşı dayanıklı oluyor. Epoksi takı malzemeleri solventsiz yapıda üretiliyor. Bu yüzden sağlığa asla zarar vermiyor. Epoksi malzemeleri ile hasarlı telleri, mobilyaları onarmak mümkün oluyor. Hızlı kuruma özelliği sayesinde epoksi yapıştırıcılar her türlü ürünü yapıştırabiliyor. Ahşapları, plastikleri, camları birbirine hızlıca yapıştırıyor.

Epoksi Nedir, Ne İse Yarar?

Epoksi ile Zemin Kaplamanın Avantajları

Epoksi zemin kaplamaları, beton üzerine uygulanan diğer geleneksel kaplamalara kıyasla birçok avantaj sunar:

 • İç alanların parlaklığını önemli ölçüde artırabilen, parlak bir yüzey oluşturur
 • Ağır ve sürekli trafiğe dayanabilecek sağlam ve dayanıklı bir yüzey sunar
 • Dayanıklı ve temizlemesi kolay
 • Yağ lekelerine ve suya karşı dayanıklıdır
 • Yıllarca sürebilen kusursuz bir yüzey oluşturur
 • Çukurları ve çatlakları maskelemek için boyalar ve renkler ile birleştirilebilir
 • Üretim tesisleri için kimyasal olarak dirençli bir yüzey sağlar
 • Yüzey kaymaz katkılar içerdiğinden size daha fazla güvenlik sunar
 • Çok farklı desenlerde zeminler kaplanabilir, özellikle 3D gibi çok sıradışı kaplamalar yapılabilir.
 • Mevcut beton zeminlerde aşınma ve yıpranmayı önler
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi