• notifications1
 • menü

Bugün : 6 Şubat 2023 Pazartesi

Zirai Mücadele Bitkisel üretimi sınırlayan, hastalık, zararlı ve yabancı otların zararından bitkileri korumak; Bu yolla tarımsal üretimi arttırmak ve kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan tüm işlemlere Bitki koruma veya başka bir deyişle Zirai Mücadele denir.

 

Zirai Mücadele Yöntemleri

 1. Kültürel Mücadele
 2. Fiziksel ve Mekanik Mücadele
 3. Kanunsal Mücadele
 4. Biyoteknik Mücadele
 5. Biyolojik Mücadele
 6. Kimyasal Mücadele
 7. Entegre Mücadele

 

Kimyasal Mücadele

Zirai ilaç bayisi olarak burada konumuz olan kimyasal mücadele bölümüne giriş yapacağız. Zirai mücadele ilaçları, tarımsal ürünlerin üretim, tüketim ve depolanmaları esnasında; onların besin değerini bozan, onlara zarar veren veya onları tamamen tahrip eden hastalık, zararlı ve yabancı otları kontrol altına almak için kullanılan, insan yapımı ya da bitkilerde doğal olarak bulunan kimyasal maddelerdir.

 

Kimyasal Mücadelede Kullanılan İlaç Çeşitleri

 1. Etkiledikleri Canlı Gruplarına Göre
 2. Etki Yollarına Göre
 3. Formülasyon Şekillerine Göre

 

Etkiledikleri Canlı Gruplarına Göre;

 1. İnsektisit (Böcekleri öldüren)
 2. Akarisit (Akarları öldüren)
 3. Nematisit (Nemotodları öldüren)
 4. Mollusisit (Yumuşakçaları öldüren)
 5. Rodentisit (Kemirgenleri öldüren)
 6. Avisit (Kuşları ölüdren)
 7. Afisit (Yaprak bitlerini öldüren)
 8. Fungusit (Fungusları öldüren)

 

İ. Bakterisit (Bakterileri öldüren)

 1. Herbisit (Otları öldüren)
 2. Algisit (Algleri öldüren)

 

Etki Yollarına Göre Böcek ve benzerlerinde ;

 • Mide zehirleri
 • Değme (temas) zehirleri
 • Solunum (teneffüs) zehirleri

 

Bitkilerde;

 • Sistemikler
 • Yarı sistemikler
 • Sistemik olmayanlar

 

Doz

Pestisitlerde doz arttıkça ölüm oranı artmaz. Doz ile ölüm oranı arasında belirli bir ilişki vardır. Bu ilişkide doz belirli bir düzeye kadar arttırıldığında ölüm oranı da artar. Belirli bir dozdan sonra ölüm gerçekleştiğinden doz artışı olsa da ölüm artışı olmaz. Bu nedenle gereğinden fazla doz ekonomik açıdan çiftçi için kayıp, gereksiz bir harcama olur. Kullanılacak doz zirai ilaç etiketlerinin üzerinde yazmaktadır. Aynı zamanda aşırı doz kullanımının doğaya zararı vardır.

 

İlaçların Birbirleriyle Karıştırılması

Zirai ilaçların birbirleriyle karıştırılarak kullanılması tek seferde iki yada üç sorunumuzu (kabaot + yabani yulaf gibi) çözmek hem zamandan hem de maddi açıdan yarar sağlar. Aynı araziye iki yada üç kere girip çıkmaktansa tek seferde işi bitirip zaman ve paradan tasarruf edebiliriz. Tabi bu uygulamalar sırasında ilaçların birbirleriyle karıştırılarak kullanılması halinde özelliklerini yitirmemeleri ve bitkilere zarar vermemeleri gerekir. İlaçların karışıp karışmayacağı ile bilgiyi karışım tablosundan yada üretici firmadan öğrenmek gerekir. Bunlar mümkün değilse, ön karışım testi uygulanmalıdır.

 

Hangi durumlarda karışım yapılmaz?

Aktif maddenin asit veya alkali ortamda bulunmasıyla stabilitesi sağlanır. Buna göre asit ortamdaki bir aktif madde ile alkali ortamda bulunan bir aktif madde birbiriyle karıştırıldığında her iki aktif maddenin stabilitesi yani özelliği korunamaz.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 08078

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Zirai Teknik Terimler Sözlüğü

Zirai Teknik Terimler Sözlüğü

1.ABSORBENT: Emici özelliliği olan madde. 2.ADELPHOPARAZİTİZM: Parazitoit bir organizmanın bir eşeyinin diğer eşeyi üzerinde hiperparazit olarak yaşaması olayı. 3.ADI (Acceptable daily intake ): Günlük alınabilir zararsız miktar. 4.ADJUVANT: Pestisitlerin fiziksel veya kimyasal özelliklerini geliştirmek için eklenen madde. 5.AFİS...

Zirai Mücadele Nedir?

Zirai Mücadele Nedir?

Zirai Mücadele Bitkisel üretimi sınırlayan, hastalık, zararlı ve yabancı otların zararından bitkileri korumak; Bu yolla tarımsal üretimi arttırmak ve kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan tüm işlemlere Bitki koruma veya başka bir deyişle Zirai Mücadele denir. Zirai Mücadele Yöntemleri Kültürel Mücadele Fiziksel ve Mekanik Mücadele Kanu...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Yanlış bildiğin yolda; hеrkеslе yürüyеcеğinе, doğru bildiğin yolda; tеk başına yürü…

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya