• notifications1
  • menü

Bugün : 18 Temmuz 2024 Perşembe

Mobilyaların Altı Nasıl Temizlenir?

Günlük ev temizliği bir şekilde bayanların belli düzen çerçevesinde yaptıkları işler olurken, detaylı temizliklerde mobilyaların altını çekmek ve temizlemek çoğu kez yorucu olmaktadır. Özellikle ağır mobilyaların altını temizlemek için ekstra efor sarf etmek, zamanın hepsini neredeyse bu işle geçirmeye neden olmaktadır. Bu sebeple bayanların işini kolaylaştıracak ve mobilya altı temizliğini daha pratik hale getirecek bilgiler oldukça işinize yarayacaktır.

Mobilya Altı Temizleme Önerileri

Öncelikle odadan dışarı çıkması güç olmayan küçük eşyaları başka odaya alarak, altı temizlenmesi gereken eşya için çekilecek alan oluşturmak gerekir. Bu sayede bir yere takılmadan kolay çekilen mobilyanın altı detaylı bir şekilde temizlenir. Sürekli temizlik gerektiren koltuk altları bayanların ev işlerini zor hale getiren ilerden biridir. Bu sebeple çekilen mobilyaların altını önce elektrik süpürgesi ile temizleyip, ardından bez ile silmek mobilya altının tertemiz olmasını sağlayacaktır.

 

Yerinden Kımıldatmadan Mobilya Altı Temizliği

Mobilyaların yerinden oynamadan altının temizlenme imkânı olması, bayanların işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bunun için en bilinen yöntemlerden biri olan, uzun bir sopaya bez sarılarak mobilya altının silinmesi oldukça pratik bir yöntemdir. Tam anlamıyla temizlik için birkaç kez bu şekilde mobilya altının silinmesi gerekse de, ağır olan mobilyaların taşınmak zorunda olunmaması bu yöntemi cazip kılmaktadır. Mobilya altlarının kolay temizlenebilmesi için ayakları yüksek olan mobilyaların tercih edilmesi, sık sık mobilyayı oynatmadan temizleme imkânı sunar.

 

Kolay Mobilya Altı Temizleme Yolları

Temizlikte pratik yöntemlerin uygulanması zamandan ve enerjiden tasarruf edilmesini sağlar. Evlerde görülmeyen ancak temizlik gerektiren yerlerden biri olan mobilya altları oldukça güç ve enerji gerektiren işlerden biridir. Bu noktada mobilya altı temizliğini tek başına yapmak yerine yardımcı olacak biri ile yapmak daha kolay olmasını sağlayacaktır. Bir odada altı temizlenecek çok eşya varsa hepsini birden yerinden oynatmak yerine, sırasıyla temizlemek daha rahat hareket edilmesini sağlar. Eşyaların hepsini yerinden oynatarak temizlik yapmaya çalışmak, alanın daralmasını ve temizlik için daha çok zaman harcamaya neden olur.

 

Mobilyaları Çekerken Yüzeylerin Çizilmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobilya altı temizliği için bayanların mobilyaları sık sık çekip itmeleri gerekiyor. Bunun sonucunda mobilya altları temiz kalırken parke gibi ahşap yüzeyleri çizilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Ağır mobilyaların hem rahat çekilmesini hem de yüzeyin çizilmesini önlemek için, mobilya ayaklarının altına bez parçası yerleştirmek mobilyanın yüzeyi çizmesini engelleyecektir. Ayrıca uzun bir bez parçası yerleştirip, bezin ucundan tutarak mobilyanın çekilmesi, ağır olan mobilyanın daha rahat çekilmesini sağlayacaktır.

 

Temizlik yaparken bayanların sağlıklarını tehlikeye atacak bazı hareketleri yapmaları birçok kez başa gelmektedir. Bel sağlığını tehlikeye atan işlerden biri olarak mobilya altı temizliği, eşyayı çekerken ani hareket yapılması durumunda belin incinmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ani hareketlerden kaçınmak ve mümkünse tek iken mobilya altı temizliğine kalkışmamak gerekir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi