• notifications1
  • menü

Bugün : 27 Ocak 2023 Cuma

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Ve Zararları

Kiraz sapı çayı, aslında birçok kişi tarafından çok fazla bilinmeyen çaylardan biridir. Son derece büyük etkileri ile bazı insanların olmazsa olmazlarında olan kiraz sapı çayı tabi ki kiraz saplarının kurutulup çay yapılması ile faydalarını gösteren bir bitkisel çaydır. Birçok kişi kiraz yedikten sonra kirazın saplarını çöpe atar. Bazı kişiler de kiraz sapı çayı yapmak için hazır olarak kurutulmuş kiraz sapı alarak bu çaydan faydalanır. Eğer sizlerde bu çayı kullanmak ve faydalarından yararlanmak istiyorsanız öncelikle kiraz sapını ister satın alarak ister kurutarak temin edin.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Kiraz sapı çayı içerisinde çok yüksek oranda A vitamini, B1 ve C vitamini bulunmaktadır. Böylesine vücut için gerekli olan vitaminlerin sağlanması oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizde insanlar kiraz sapı çayını genellikle kilo vermek amacı ile kullanmaktadır. Evet, kiraz sapı çayı kilo vermenizde çok büyük faydalar gösterir. Fakat kiraz sapı çayı bu özelliğinin yanı sıra insanlarda çok daha farklı faydalar göstermektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli roller oynayan kiraz sapı çayının her sabah bir bardak tüketilmesi ile çok büyük etkiler görebilirsiniz. Bu uygulamanın uzun süreler boyunca tekrar edilmesi ile çok büyük etkiler görebilirsiniz. Üstelik bazı insanlar hem lezzet katmak amacı ile hem de daha fazla fayda katmak amacı ile bu çayın içerisinde bal ya da limon katmaktadır. Sizlerde bu çayı daha da tatlandırmak isterseniz şeker yerine bal kullanarak çok daha sağlıklı bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz. 

 

Yapılışı:

Bu çayın yapılışı aslında oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle kiraz saplarını taze bir şekilde elde edin ve bol bol yıkayın. Böylesine bol şekilde yıkanmış kiraz saplarını iyice yıkadıktan sonra güneş gören bir ortamda iyice kurutun. Belirtmek isterim ki kiraz saplarını iyice kurutmanız çok önemlidir. Aksi durumlarda bu çay tam olarak faydalarını göstermeyebilir. Daha sonra ise bir kap içerisinde suyu iyice ısıtarak kaynatın. Su bir süre kaynadıktan sonra bir bardak için yaklaşık 15-20 adet olacak şekilde kiraz sapı koyarak demlenmesini bekleyin. Tam olarak demlendikten sonra suyunu süzerek içerisine isterseniz biraz limon sıkarak tüketin isterseniz de içerisinde bir miktar bal karıştırarak tüketin. 

 

Kiraz sapı çayı eğer kilo vermek için tüketiliyor ise her sabah ılık bir şekilde kişi aç iken tüketilmelidir. Aksi durumlarda kilo vermek kolaylaşmayacaktır. Bu durumun yanı sıra belirtmek isterim ki kiraz sapı çayı, çocuklar için pek faydalı olmayabilir. Bu nedenle kiraz sapı çayını çocuklarınıza içirmemeniz çok daha iyi olacaktır. Bu durumun yanı sıra kiraz sapı çayının bir diğer önemli kuralı ise bu çayı hamile olanlar ya da bebek emziren kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü bu çay böyle kişilerde sütün lezzetinin değişmesine ya da bebeğin azda olsa etkilenmesine neden olabilmektedir.

 

Faydaları:

  • Kiraz sapı çayı, insanlarda en çok sakinleştirici etki yapmaktadır. Bu durum tabi ki içtikten çok kısa bir süre sonra kiraz sapı çayının kana karışması ile meydana gelmektedir. Sizler de stres ya da sinir gibi durumlardan şikayetçiyseniz aç ya da tokken kiraz sapı çayı tüketebilirsiniz.
  • Uzun süreli kullanımlarda insanlarda kolesterol sorununa çok büyük etkiler yaparak kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Karaciğer için büyük faydalar sağlar.
  • Böbreklere iyi gelir.
  • Uzun süre susuzluğa iyi gelir.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını ortadan kaldırır.
  • Uzun süreli kullanımlarda kanın temizlenmesini sağlar.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Neşe

4.06.2021 00:07:29

2 kez sorunumu yazdım kaç ay oldu cevap vermediniz. Böyle bir site yokmu. Varsa neden sorularımıza cevap verilmiyor.

Nese

28.03.2021 01:03:45

Daha öncede sordum cevap alamadım. Kiraz sapı çayını kaç gün ıcmeli. Devamlı ıcersek zararı varmı. 2 ay devamlı içtim karın boşluğunda kaburgalarıma dogru ağrı başladı. Birde büyük adresimi yaparken karın boşluğunda ağrılar oluştu. Bıyle durum olurmu. Çayı bırakınca bidaha olmadı. Kilo vermede yardımcı oldu ama sağlığada zararı var galiba.

Şeyda

18.02.2021 08:37:41

Kiraz sapı çayını bir süreden beri tüketiyorum ve sık sık karnım ağrıyor. Yaşım 14 sebebi nedir?

Aleyna

28.01.2021 01:05:04

Bende çok fazla yararını duydum şuan diyet sürecinde her akşam yenekten sonra içiyorum fakat midemde agrı yapıyor bana iyi gelmedi maalesef

Kaplan

22.01.2021 13:29:43

Merhaba! Kiraz sapı çayını hergün 1 tane sürekli tüketiyorum 21 yaşındayım sürekli içmek zararlı mıdır arada karın ağrısı problemleri yaşıyorum

Neşe

20.01.2021 01:23:31

İki ay hergünbbir bardak kiraz sapı çayı ıçın karın üst bölgede ağrılar başladı. Bir müddet bıraktım tekrar ıçme istedim yine hafiften ağrı başladı.

Semra

19.01.2021 23:38:37

Kiraz sapı çayını sürekli ama günde iki kez icsem ne gibi zararı olur bana

??????????

5.01.2021 17:35:23

Merhabalar böbrekmidir bilmiyorum yan bölgem ağrıyor bu çayı da 1 ay oldu içiyorum 15 yaşındayım

Güvenlik Kodu : 33349

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kiraz Sapı Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kiraz Sapı Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Ve Zararları Kiraz sapı çayı, aslında birçok kişi tarafından çok fazla bilinmeyen çaylardan biridir. Son derece büyük etkileri ile bazı insanların olmazsa olmazlarında olan kiraz sapı çayı tabi ki kiraz saplarının kurutulup çay yapılması ile faydalarını gösteren bir bitkisel çaydır. Birçok kişi kiraz yedikten sonra ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Birçok ruj çeşidi balık pulu içerir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya