• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Haziran 2024 Cumartesi

Arpa Güvesi (Silotroga Cerealella Oliv.)

Arpa Güvesi Ergin sarımsı veya sarımsı esmer renklidir. Ergin dişi 5-7. erkek 4-5 mm boydadır. Kanat açıklığı 12-14 mm dir.Antenler vücuttan daha uzundur. Üst kanatlar sarımsı veya sarımsı kahverengi, alt kanatlar ise parlak kurşuni renktedir ve kenarları uzun tüylerle kaplıdır. Yumurta rengi yeni bırakıldığında beyaz olup, 24 saat sonra kırmızıya döner. Boyu 0.4-0.6 mm'dir. Larva beyaz veya pembemsi renkte olup vücudu kıllarla kaplanmıştır. Olgun larva 9-12 mm boydadır. Pupa, parlak saman renkli ve 4.5-5 mm boydadır.

Arpa Güvesi

Arpa güvesi ürüne daha tarlada iken bulaşır. Mayıs ayında tarlayı terk eden ergin güveler hemen çiftleşir ve çiftleşmeden birkaç gün içinde tarlada mısır bitkisinin koçanları üzerine, ambarda ise taneler üzerinde yumurta bırakır. Tarladan bulaşık olarak ambara giren ürünle zararlı ambarda üremeye ve zararına devam eder. Bir dişi yaşam süresince ortalama 100-300 hatta 400 yumurta bırakır. Çıkan larva embriyoya yakın kısımdan dane içine girerek gıdalanmaya başlar. Larva ve pupa dönemini dane içinde geçirir. Larva pupa olmadan önce ergin için çıkış deliği açar ve ergin bu delikten dışarı çıkar. Gelişme süresi 46-58 gündür ve yılda 3-4 döl verir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi