• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Eylül 2023 Salı

Elma Çeşitleri

Bugün dünyadaki elma çeşitlerinin sayısı 6500’ü aşmakta olup, Türkiye’ de ise bu sayı 500’ ü geçmektedir. Ancak bunlar arasında kalite, verim yönünden yüksek ve ticari anlamda yetiştiriciliği yapılanların sayısı çok azdır.

 

ELMA ÇEŞİTLERİ

Jerseymac

Jerseymac

Meyveleri orta büyüklükte yuvarlak silindir yapıdadır. Meyve kabuğu açık yeşil zemin üzerine parlak kırmızıdır. Meyve eti beyaz bol sulu aromalı ve yeme kalitesi iyidir. Meyve kabuğu incedir. Hasat olumu temmuz ortası, ortalama meyve ağırlığı 170 gr dır. Tozlayıcıları golden delicious, granny smith, vista bella dır. Depolamaya uygun değildir.


Summerred

Summerred

Ağacı güçlü ve yarı yaygın gelişir. Çok verimlidir. Tüm anaçlara uyumu iyidr. Meyve orta irilikte yarı işikin olup meyve kabuğu açık yeşil zemin üzerine kırmızı renkli ve sarı beneklidir. Meyve eti beyaz sert sulu ve orta tattadır. Yazlık bir çeşit olup depolama için uygun değildir. Temmuz ayının ikinci haftası başlayıp iki aşamada toplamak gerektirir. Tozlayıcıları golden delicious, granny smith ve vista bella dır.


Galaxy Gala

Ağaçları kuvvetli ve yaygın gelişir. Çok verimlidir. Meyveleri orta irilikte sarı zemin üzrine kırmızı renkli ve belirgin boyna çizgilidir. Meyve eti krem ,sert, sulu, aromalı ve tatlıdır. Ağustos ayının ilk yarısında hasat dönemine ulaşır. Tozlayıcıları golden delicious granny smith fuji, Jersey Mac tır.

 

Scarler Spur

Ağacı kuvvetli yarı dik gelişir. Oldukça verimli bir çeşittir. Şpur çeşit olduğundan tam bodur anaçlara uyumu iyi değildir. Yarı bodur ve klasik anaçlar tercih edilir. Meyveleri uzunumsu iridir. Meyve kabuk rengi koyu kırmızıdır. Göz alıcı bir görünümü vardır. Meyve eti beyaz tatlı sert sulu ve lezzetli bi çeşittir. Ağustos ayı sonlarında hasat edilir. Tozlayıcıları golden delicious granny smith dir.

 

Stark Spur Golden

Stark Spur Golden

Ağacı dik-yarı dik ve orta kuvvette gelişir çok verimlidir. Meyvesi iri altın sarısı renkte silindir-konik şekilli ve çok iri, kalitelidir. Hasadı eylül ayının ortalarında gerçekleştirilir. Tozlayıcıları starking delicious ve star krimson delicious tur. Bütün bölgelere tavsiye edilir. Dikkatli meyve seyreltilmesi yapılırsa her yıl düzenli ve bol ürün verir. Meyveler soğuk hava depolarında uzun süre saklanabilir.

 

Red Chief

Red Chief

Ağacı orta kuvvette yarı Şpur gelişir. Oldukça verimli bir çeşittir. Yarı bodur klon anaçlara ve tohum anaçlara uyumu iyidir. Meyveleri orta iyilikte bezende iri basık şekildedir. Meyve kabuk rengi kırmızıdır. Meyve eti beyaz, tatlı sert sulu ve lezzetlidir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre saklanabilir. Eylül ortalarında hasat edilir tozlayıcısı golden delicioustur.

 

Golden delicious

Golden delicious

Ağaç dik- yarı dik ve orta kuvvete gelişir dağınık bir taç oluşturur. Eylül ayının ikinci haftasında hasada gelir. Meyvesi iri altın sarısı renkte silindirik konik şekildedir. Meyveleri soğuk hava depolarında mart ayının sonuna kadar saklanabilir. Dikkatli meyve seyreltilmesi yapılırsa her yıl düzenli ve bol ürün verir. Tozlayıcıları starking delicious, Starkrimson delicious , jonathan ve winesap dır.

 

Starkrimson delicious

Starkrimson delicious

Ağacı orta kuvvette olup yarı dik gelişir. Çok verimlidir. Meyvesi iri, sıvama kırmızı morumsu renkte düzgün şekilli, çok iyi kalitededir. Eylül ortalarında hasat gerçekleşir. Tozlayıcıları golden delicious ve starkspur golden delicious tur. Meyveleri soğuk hava depolarında nisan ayına kadar saklanabilir. Elma yetiştirilen bütün bölgelere tavsiye edilir.

 

Braebrun

Yeni Zelanda orijinli geç sezon yeni bir elma çeşididir. Ekim başında hasat edilir. Meyvenin rengi yeşil zemin üzerine kırmızıdır. Ortalama meyve ağırlığı 200 gr dır. Et rengi beyazımsı sarı, sert ve bol sulu olup depolanması mükemmeldir. Ağaçlar kuvvetli değildir ve bodur anaçlara dikilmemelidir. Soğuklama isteği 750 saattir.

 

Fuji

Fuji

Japonya orijinlidir. Ağaçlar çok güçlü ve hızla gelişir. Bu nedenle bodur ve yarı bodur klon anaçlarına uyumu mükemmeldir. Verimli bir çeşittir. Meyvesi orta irilikte olup sarı zemin üzerine mat kırmızı renktir. Sulu sert lezzetli ve gevrektir. Soğuk hava depolarında uzun süre muhafaza edilir. Yeme kalitesi mükemmeldir. Ekim ortasında hasat edilir. Tozlayıcısı golden delicious ve granysmittir

 

Golden Reinders

Ağaç özellikleri tüm golden çeşitleriyle hemen hemen aynıdır. Verimi oldukça iyidir. Meyveleri orta irilikte ve uzunumsudur. Meyve eti beyaz sert sulu ve aynı zamanda lezzetlidir. Pasa karşı mukavimdir. Soğuk hava depolarında uzun süre muhafaza edilir. Tozlayıcısı granysmittir.

 

Grany smith

Grany smith

Avustralya orijinlidir. Ağaçlar çok güçlü yarı dik ve hızla gelişim sağlar. Bodur yarı bodur ve tohum anaçlarına uyumu iyidir. Meyvesi orta irilikte bazen de iri parlak koyu yeşil renktedir. Meyve eti beyaz, sulu çok hoş ekşimsi tadı vardır. Depolama olayı oldukça iyidir. Tam bodur anaçlara aşılandığında ağaçlara file örtülerek gölgeleme yapılmalıdır. Aksi halde güneşten yanmalar oluşacaktır. Ekim başında hasat edilir. Tozlayıcı golden delicioustur.

 

Pink Lady

Pink Lady

Avustralya orijinlidir. Ağaçlar çok güçlü yarı dik ve hızla gelişim sağlar. Bodur yarı bodur ve tohum anaçlarına uyumu iyidir. Çöğür anaçlarına aşılandığında meyvelerde renk kaybı görülebilir.çok verimli bir çeşittir. Meyveleri orta irilikte uzun silindir biçimindedir. Meyve açık sarı zemin üzerinde pembe renktedir. Meyve hasat zamanında birkaç ay sonra tüketildiğinde mükemmel bir lezzete ulaşır. Soğuk hava tesislerinde yaklaşık 10 ay saklanabilir. Tozlayıcıları granysmit ve fujidir. Ekim ayı içinde en son hasat edilen meyvedir. 

 

ELMA HASAT ZAMANLARI

Elma Çeşitleri

Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Caner Altındaş

17.09.2023 22:52:24

Merhabalar golden delicius elma ağaçlarım var ama her yıl hemen hemen [russet] yani pas hastalıği oluyor bjr yol,hal,çaresi var mı bunun nasıl en aza indirebilir veyahut nasıl kurtulup yok edebilirim?

Atar

10.12.2022 20:00:01

Yarı bodur da en iyi kök hangisidir

Selami

21.02.2021 01:47:38

Merhaba Amasya elmasının sertliğine yakın kırmızı sert sulu bir elma istiyorum. bana önerebileceğiniz bir elma çeşidi var mı? sonradan yumuşayıp gevrek olmayacak. bana yardım ederseniz çok sevinirim

Alper Kiziltepe

2.02.2021 12:35:50

Elma fidanı özelliklerine konuşarak öğrenmek istiyorum alacağım için detaylı bilgi istiyorum 

Hüseyin Çoban

13.12.2020 13:27:42

Fide almak istiyorum

Ayhan

27.04.2020 12:35:50

iyi günler elma ıslahı ile ilgili rapor veya not acaba eliniz de var mı teşekkür ederim

Sema

27.04.2020 12:35:26

Sayın Hocam merhabalar ben sema eniştemin kayseri erciyes te bulunan bahçesindeki elma ağaçları için size danışmak istiyorum ancak nasıl yapacağım bilmiyorum size elmaların fotoğraflarını göndermek istiyorum mümkün mü acaba. Saygılar

Güvenlik Kodu : 00529

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Maydonozda Ispanaktan Daha Fazla Demir Vardır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya