• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Kasım 2023 Çarşamba

KARANFİL KÜLTÜRÜ İÇİN GEREKLİ SERA KOŞULLARI

Toprak ve hazırlığı

Toprak poröz yapılı organik maddece zengin  ve iyi bir fiziksel yapıya sahip olmalıdır. Aynı zamanda makro ve mikro besin elementleri bakımından dengeli olmalıdır. İyi bir fiziksel yapıdaki toprakta karanfil kökleri daha iyi gelişme gösterir.

 

Karanfil 18-24 ay aynı yerde kalacağı için dikimden önce toprak hazırlığının tam olarak yapılması gerekir. Bunun için önce toprak 25-30 cm derinlikte işlenir ve m2’ye 15-20 kg ahır gübresi verilerek 25-30 cm derinliğe eşit bir şekilde karıştırılır. m 2’ 3 kg civarında torf toprak üstüne yayılarak 15-20 cm’ye tekrar karıştırılır. Toprak  PH’sı  6-7 (nötr ) olmalıdır.

 

Sıcaklık

Karanfilde sıcaklık; büyümeyi, çiçek, yaprak ve sapın şeklini çiçeklerin ömrünü  etkileyen bir faktördür. Tomurcuk gelişimini ve erken çiçeklemeyi sağlar. Kaliteli karanfilin gündüz 16-240C olmalıdır. Yazın ise 18-220C, kışın 10-150C iyi gelişme gösterir.

 

Işık ve fotoperyod

 Karanfiller ışığa fazla ihtiyaç duyan bitkilerdir. Verimin yüksek olması bu ihtiyaca bağlıdır.

 

Meristem kültürü                                                                                            

Tüm doku kültürü çalışmalarında olduğu gibi meristem kültürünün de başarılı bir şekilde yapılmasını sağlamak içim aşağıda açıklanan 3 bölümden oluşan bir laboratuar zorunludur.

  1. Bölüm : % 100 steril çalışmayı sağlamak için gerekli olan ve steril oda adı verilen çalışma masasının bulunduğu oda.
  2. Bölüm : Yıkama odası: Burada besin ortamının hazırlanması cam laboratuar malzemesinin temizliği ve besin ortamının sterilizasyonu yapılır.
  3. Bölüm : Kültür odası : Bu odada sıcaklık ve ışık kontrol edilir durumdadır. Besin ortamı üzerinde tüplere konulmuş örnekler gelişimlerini burada sağlarlar.

 

Karanfilde anaç bitkisi eldesin de meristem kültürünün kullanılmasının başlıca sebepleri;

  • Virüssüz anaç bitki elde etmek
  • Meristem kültürü ile elde edilen bitkilerin daha kuvvetli gelişmesi
  • Bu bitkilerden alınan çeliklerin köklenme %’sinin fazla olması

 

Uç alma

Bir kökten birden fazla karanfil elde edinmek istendiğinde ve dikim sonrası zayıf gelişen bitkinin kuvvetlenmesini sağlamak amacıyla yapılan işlemdir.  Dikimden 2-4 hafta sonra 5-6 yaprak çifti üzerinden uç kısmının koparılmasına tek uç alma denir. Bu uç almalar çiçeklenmenin kontrolü amacıyla yapılır. Çiçeklenmenin zamanını düzenler.

 

Tomurcuk alma

Yaprak kotlularında oluşan tomurcukların da zaman zaman alınarak tepe tomurcuğunun küçülmesi önlenmelidir. Bu tomurcukların el ile aşağı aşağıya doğru bükülerek kırılması işlemine  tomurcuk alma denir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Mimar

23.06.2021 11:18:55

antalya da karanfil yetiştimek istiyorum

(90804 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Serada Karanfil Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Serada Karanfil Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

KARANFİL KÜLTÜRÜ İÇİN GEREKLİ SERA KOŞULLARI Toprak ve hazırlığı Toprak poröz yapılı organik maddece zengin ve iyi bir fiziksel yapıya sahip olmalıdır. Aynı zamanda makro ve mikro besin elementleri bakımından dengeli olmalıdır. İyi bir fiziksel yapıdaki toprakta karanfil kökleri daha iyi gelişme gösterir. Karanfil 18-24 ay aynı yerde ka...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya