• notifications1
  • menü

Bugün : 27 Ocak 2023 Cuma

Çok fazla su içmek kötü müdür?

Susadığımızda aklımıza gelen ilk şeylerden biri bir bardak sudur. Bir bardak suyun sağladığı kadar hiçbir şey susuzluğumuzu söndüremez; fakat her şeyin aşırısı zararlıdır. Çok fazla su içmek de bizi zehirleyebilir.

Günlük Ne Kadar Su İçmeliyiz?

 

Su zehirlenmesi nedir?

Su zehirlenmesi suyun zehirlemesi olarak da bilinir. Birden içilen çok fazla su, aşırı su yüklemesinden dolayı böbreklerin yeteri kadar hızlı çalışmasını engellemektedir. Bundan dolayı kanımızda su miktarı artmakta ve kanın tuz seviyesinde düşme görülmektedir. Kandaki tuz seviyesi hücredeki tuz seviyesinden daha düşük bir hal almaktadır.

 

Kim su zehirlenmesi geçirir?

Yani anlaşılan, su zararlı olabilir mi? Hücrelerimizin konsantrasyonu özel bir seviyeye sahiptir. Çok fazla su içildiğinde, vücut hücrelerine suyun aşırından girme olayı yaşanır. Bu durum, hücredeki tüm sodyum miktarının çıkartılarak dengelenmesi için bir denemedir. Çok fazla su içildiğinde, hücre şişerek patlar.

 

Ne kadar su içmeliyiz?

Tam donanımlı yetişken bir bireyin böbrekleri günlük 15 litre suyu tüketmektedir. Şimdi 15 dopdolu şişeyi hayal edelim! Çoğumuz bu suyun yarısını bile içemez; fakat ne kadar su içtiğimizden çok ne kadar hızlı içtiğimiz su problemi oluşturmaktadır. Burada hatırlanacak önemli nokta kısa zamanda suyun çok miktarlarda tüketilmesi, su zehirlenmesine neden olan şeydir; fakat üzülmemize gerek yok; çünkü su zehirlemesi nadir olan bir şeydir ve bizi etkilemesi oldukça zor olan bir rahatsızlık durumudur.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 81911

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Meşe Ağaçları 50 Yaşına Gelmeden Meşe Palamudu Vermezler.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya