• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Ekim 2022 Pazartesi

Dormansi Nedir?

Dormansi Nedir?

a. Dormansi: Sıcaklık, su, oksijen gibi çimlenme etmenleri yeterli düzeyde bulunsalar bile, kimi bitki tohumlarının çimlenmedikleri görülür. Olgunluğa yeni erişmiş tohumların çimlenebilmeleri için genellikle belli bir sürenin geçmesi gerekir. Böyle tohumlarda embriyo ve endosperm bulunmasına karşın çimlenme gerçekleşemez, işte içsel nedenlerle tohumda ya da bitkinin öteki organlarında gelişme görülmemesi Çimlenme durgunluğu (Dormansi) olarak adlandırılır.


b. Vernalizasyon: Kışlık bitkiler diye tanımladığımız bitkilerin normal gelişim  göstererek generatif olgunluğa erişmeleri için, çimlendikten sonra düşük temperatür derecelerine ihtiyaç duymalarına vernalizasyon denir. Kışlık bitkilerde görülen ve soğuk etkisi olmadığı durumlarda ortaya çıkan bu başaklanma yeteneği yoksunluğu yapay yollarla giderilmektedir. bu yöndeki uygulama ''vernalizasyon '' diye tanımlanır. uygulamanın esası, tohumların çimlendirildikten sonra belli bir süre düşük temperatür derecelerinde tutulmaktadır. Bu uygulama ekonomik değildir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Abdullah Özbek

26.07.2022 11:54:14

Çilek bitkisinde her ikisini açıklayabilirmisiniz

Sefanur

2.12.2021 23:13:10

Tohumlu bitkilerde görülen tüm dormansi çeşitlerini, kendi içinde seviye ve tiplerine ayrılacak şekilde beş ana sınıf altında tanımlamak mümkündür. Bunlar: Fiziksel dormansi (PY), Morfolojik dormansi (MD), Morfofizyolojik dormansi (MPD), Fizyolojik dormansi (PD) ve Kombinasyonel dormansi (PY + PD) dir.

Uyumsuz

14.01.2021 22:36:50

Kültürü yapılan bitki türlerinin tohumlarında görülen dormansi tipleri nelerdir

Güvenlik Kodu : 32015

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Bitkilerde Dormansi Ve Vernalizasyon Nedir?

Bitkilerde Dormansi Ve Vernalizasyon Nedir?

a. Dormansi: Sıcaklık, su, oksijen gibi çimlenme etmenleri yeterli düzeyde bulunsalar bile, kimi bitki tohumlarının çimlenmedikleri görülür. Olgunluğa yeni erişmiş tohumların çimlenebilmeleri için genellikle belli bir sürenin geçmesi gerekir. Böyle tohumlarda embriyo ve endosperm bulunmasına karşın çimlenme gerçekleşemez, işte içsel nedenlerle t...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Saadet bizim dilediğimizle, Allah’ın bizim için dilediği şeyin bir araya gelmesinden doğar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya