• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2024 Salı

MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER)

Otsu, çalımsı veya ağaç şeklinde gelişen bitkilerdir. Soğuk bölgeler hariç dünyanın her tarafında bulunurlar. Yaprakları basit, geniş ve parçalıdır. Çiçekleri simetrik ve iki eşeylidir. 5’er adet taç ve çanak yaprağa sahiptirler. Çok sayıda erkek organı, 5 karpelli dişi organı bulunur. Karpel sayısı kadar stigma oluşmuştur. Meyve kuru kapsüldür (scizocarp, mericarp). Olgunlaşınca kendiliğinden açılır.

 

Bu familyada önemli cinsle şunlardır

  • Althea: Hatmi
  • Hibiscus: Bamya
  • Gossypium: Pamuk
  • Malva: Ebegümeci

 

Malva sp: Bu grupta mayıs –ağustos aylarında çiçeklenen bir veya çok yıllık çok sayıda otsu bitki yer alır.  Boyları 10 cm’den 1 m’ye kadar değişir. Yol ve tarla kenarlarında daha çok bulunurlar. Gövdeler dik veya yatıktır. Yaprak dairemsi, dişli ve tüylüdür. Yapraklar ana damarlar yardımıyla birkaç bölmeye ayrılırlar (lob). Çiçekler yaprak koltuğundan tek tek, ikişer ikişer veya küçük salkımlar şeklinde çıkarlar. Çiçek sapları fazla uzun olmadığından gövdeye yakındır. Meyvelerin ortası çukur daire şeklinde bir yapı gösterir. Daire üzerinde pasta dilimi gibi bölmeker, her bölmede de bir tohum bulunur.

 

M. neglecta Wallr. (M. rotundifolia): Tek yıllık, saçak köklü, 1 m boylanabilen bir türdür. Gövdeler dik veya yarı yatıktır. Küçük salkım oluşturan çiçekleri pembe-beyaz renklidir. M neglecta’nın yembitkisi olarak değeri ortadır. Rozet formunda iken çiğnenmeye dayanıklıdır. Bozkırlarda, tarlalarda, yol kenarlarında ve boş terkedilmiş alanlarda 2000 m rakıma kadar yetişebilmektedir. Dünya’da yayılışı Avrupa, Kuzey-batı Asya ve Güney-batı Asya olan bu bitki ülkemizde hemen hemen her bölgede bulunmaktadır.

 

M. verticillata: Dik boylu, yatmaya dayanıklı, tek yıllık türdür. Boy 20-70 cm, bazen 1 m’ye kadar uzayabilir. Yapraklar 5-7 loblu, dar ve ovaldir. Çiçekler gövdeye yekın, axillarydir. Çiçek rengi pembe-eflatundur. Yol ve tarla kenarlarında yetişir.

 

M. sylvestris L. (M. mauritiana L.): Çok yıllık veya bazen iki yıllıktır. Gövdeler dik veya hafif tırmanıcı gelişir. Yapraklar yuvarlaksı, 5-7 loblu, seyrek tüylü veya tüysüzdür. Çiçekler yaprak koltuğundan küçük demetler halinde çıkarlar. Çiçek rengi açık mordan pembeye kadar değişir.  1500 m rakıma kadar, çalılık-fundalık alanlarda, tarlalarda, açık arazilerde bulunur. İlk defa Avrupa’da tanımlanmıştır. Avrupa, Kuzey Afrika, Güney-batı Asya kökenlidir.

 

Önemi ve Kullanılamsı

Ebe gümeci yembitkisi olarak kullanımdan ziyade sebze olarak tüketilen bir bitkidir. Ülkemizin her yöresinde doğal olarak yetişmekte ve toplanarak sebze amaçlı tüketilmektedir. Bunun yanında yaprak ve çiçekleri ihtiva ettiği bol miktarda musilajdan dolayı yumuşatıcı özelliktedir. Bu nedenle tıpta kullanılmaktadır. Genelde güneşli, nispeten kuru ortamlarda yetişir. Besin maddelerince zengin humuslu, tınlı-killi, kumlu-tınlı toprakları sever. Tesisinde 30 cm sıra aralığı ile 0.8-1 cm derinliğe ekim yapılmalıdır.

 

Malva cinsinin yembitkisi olarak en fazla kullanılan türleri M. verticillata, M. neglecta ve M. sylvestris’tir. M. verticillata Almanya’da tarım arazilerinde yembitkisi olarak yetiştirilmektedir. Kıvırcık yapraklı, besin maddelerince daha zengin olan ıslah çeşitleri elde edilmiştir.

 

Ebe gümeci çiçeklenme döneminde protein ve selüloz yönünden ot olarak değerlendirilmeye uygundur. Gelişme döneminin ilerlemesiyle hafif bir besin kaybı görülse de alttan yeniden süren dal ve yapraklar bitkideki hızlı kartlaşmayı önlemektedir. Bitkinin çiçeklenme döneminde besin kompozisyonu aşağıdaki tablodaki gibidir.

 

Tablo Ebegümecinin Bazı besin Maddelerinin Oranı (%)

  Kuru Madde     Er. Kh       HP        IVDDM      HS (yeşil)  HK (yeş)    NEF (yeş)    HY (yeş)

  13.1-22.0        3.8-18.1  11.9-18.1  64.2-68.5      2.9-5.0     1.6-1.8         5.1-6.4         0.3-0.5

 

M. verticillata kaba yem olarak en fazla kullanılan türlerdendir. Bu bitki ilkbaharda ekilir ve bir sezon içerisinde iki defa ota biçilir. Bitkiler birinci biçimde 100 cm tesis yüksekliğine ulaşırlar. Ebegümeci verimli toprakları sever. Verimi toprak verimine bağlıdır. Seyrek olan tesislerde tabanda çok yoğun dallanma gerçekleşir. Fakat sık yapılan ekimlerde dallanma az olur.

 

Ebegümeci kuru ot için çok uygun değildir. Yeşil olarak kullanıma daha uygundur. Yeşil haldeyken atlar ve sığırlar tarafından sevilerek yenir. Koyunların ebe gümecini tercih etmesi biraz daha azdır. Kurutulduğu zaman yaprakları tütün yaprağı gibi kahverengileşir ve kıvrılıp kolayca ufalanır.

 

Bu gruptaki bitkilerin en yaygın kullanım alanlarından birisi de silaj olarak değerlendirilmeleridir. Eriyebilir karbonhidratlar, protein ve diğer besin maddesi yönünden silaja uygundur. Ancak silajda kuru madde oranının azlığı problemdir. %15-20 olan kuru madde oranı korutucular ve katkılar olmadan mayalanamamakta ve kayıpları fazla olmaktadır. Örneğin M. sylvestris ile yapılan bir çalışmada dekara 400 kg km alınmış ve km oranı %14 olarak bulunmuştur. Bu bitki mısırla karıştırıldığı zaman silaj km oranı %39’a çıkmıştır. Saf ebegümeci silajında toplam kayıplar %20.4 olurken mısırla karıştırıldığında kayıplar %6.9’a düşmüştür (Rouel ve Vogel, 1995).

Konu İle İlgili Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(04707 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Malva Bitkisi (Ebegümecigiller)

Malva Bitkisi (Ebegümecigiller)

MALVACEAE (EBEGÜMECİGİLLER) Otsu, çalımsı veya ağaç şeklinde gelişen bitkilerdir. Soğuk bölgeler hariç dünyanın her tarafında bulunurlar. Yaprakları basit, geniş ve parçalıdır. Çiçekleri simetrik ve iki eşeylidir. 5’er adet taç ve çanak yaprağa sahiptirler. Çok sayıda erkek organı, 5 karpelli dişi organı bulunur. Karpel sayısı kadar stigm...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi