• notifications1
  • menü

Bugün : 14 Nisan 2024 Pazar

Kinoa (Quinoa) Ülkemizde henüz tanınmayan fakat son zamanlarda yüksek protein içeriğinden dolayı ilgi çeken bir bitkidir. Son zamanlarda popülerliği artan kinoa bitkisi çeşitli haber kanallarında ele alınmaya başlamıştır. Ülkemizde henüz kinoa nedir bilinmezken son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor.

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

KİNOA NEDİR ?

İnkalar tarafından 7 bin yıl önce yetiştirilen bir tahıl ceşidi olan Kinoanın bir tahıl olduğuna inanılır, gerçekte pancar ya da ıspanakla aynı familyadan gelir, yani bir bitkidir, ama mut­faklarda bir tahıl gibidir ve karışık olmayan bir bakış açısıyla yaklaşılır. Son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor. İşte kinoanın faydaları…

 

 

ZENGİN PROTEİN İÇERİYOR 

NASA bu tahılı astronotların beslenmesinde kullanıyor. Protein açısından çok güçlü. Tüm aminoasitleri, A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içeriyor. Lif oranı çok yüksek. Üstelik tadı da lezzetli… Bulgur kıvamında bir tahıl olduğu için aslında Türk mutfağına da çok uygun.

 

Kinoa taneleri yüksek oranda demir, kalsiyum, protein, magnezyum, çinko içerir. Protein oranı çok yüksektir; 100 gramında 13.10 gram protein bulunur. Bir karşılaştırma yapacak olursak; 1 çay fincanı kinoanın içerdiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır. Tahıllarla karşılaştırma yaparsak pirincin protein içeriği %7.5, darının %9.9, buğdayın % 14′dür. Bazı kinoa türlerinin protein içeriği %20′ye dek ulaşabilir.

 

Kinoanın protein özelliği sadece miktarı ile sınırlı kalmıyor. Bu proteinler, çok yüksek kalitede ve bütün temel aminoasitleri içeriyorlar. İnsan beslenmesi bakımından ideale yakın bu protein içeriği sütünkine benziyor. Yine, içerdiği kalsiyum da bir bardak süttekinden daha fazla. Üstelik B vitamini içeriği bakımından da son derecede zengin.

 

Yağ içeriği 100 gramda 5.80 gr; karbonhidrat içeriği de 100 gramda 69 gram. Kinoa liften de zengin olup 100 gramında 6 gram lif var. Kinoa gluten içermez ve bu onu önemli sayılacak bir hasta populasyonu için çok önemli bir alternatif besin yapar .

 

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği

Kinoa Zirai ürünü olarak nasıl ve nerelerde yetişir ?

Kinoa da buğday gibi bitkiler sülalesinin çiçek açan bitkiler bölümünde sınıflandırılmış, ancak benzerlikleri burada bitiyor. Susam bitkisiyle aynı sınıftan ama farklı bir ‘dizi’ den geliyor. Kinoa esasen kaktüsler-sukkulentler bölümünün alt bölümlerinden birinde yer alıyor.

 

kinoa tropik, subtropik ve ılıman iklimlerde yetişebiliyor ancak toprağının suyu iyi süzdüren nitelikte olması gerekiyor. Çok yüksek irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi ise ziraati bakımından en önemli avantajı. Ancak diğer tahıl bitkilerine nazaran olgunlaşmak için nispeten uzun bir süreye ihtiyaç duyuyor. Güney Amerika dışında Kuzey Amerika topraklarının güneyinde de yetiştirilmeye başlamış.

 

Ekimi ilkbaharda, Ekim-Kasım aylarında (Güney yarıküreden bahsediyoruz) yapılıyor. Mor renkli tohumları hasat zamanı tarlaları mora boyuyor. Kinoa tanelerinin kabukları nohut renginde olabildiği gibi, kırmızımsı, mordan fuşyaya dek değişen renklerde, veya kızılımsı ya da grimsi olabiliyor. Yaz sonunda kuruyan saplar köklenip demetleniyorlar.

 

 

ANADOLU İKLİMİNE ÇOK UYGUN 

“Kinoa” nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ila 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü…

 

“Kinoa” makineli tarıma son derece uygun… “Kırmızı süpürge otu” görünümündeki “kinoa” nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Tadı buğday ile pirinç arasında. “Kinoa” nın 1 kilosunda yaklaşık 200 gram protein bulunuyor. Bu özellik bitkinin yüzde 20′ sinin protein içeriğine sahip olması demek… Pirinçten üç, buğdaydan ise iki misli daha fazla protein ihtiva ediyor. “Kinoa” başta “Konya Ovası” olmak üzere “Toroslar” ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve “Doğu Anadolu” nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.

 

Halen ziraat fakültelerimizde bu konuda çalışma yapılıyor mu bilmiyorum ama ABD Tarım Bakanlığı bu tahılın yüksek miktarlarda ithaline izin verirken olası bir krize karşı yaygın yetiştiriciliğini teşvik ediyor. Bugün 10 Amerikalı tüketiciden 5′i “Kinoa” nın ne olduğunu biliyor. Bir bölümü tercihen bu bitkiden hazırlanmış unları ve makarnaları tüketiyor. “Kinoa” nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yararlı. Demir, magnezyum ve çinko açısından epey zengin…

Konu İle İlgili Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Parion Tarım

9.05.2017 00:21:06

Firmamiz yaklaşık dört yıldan beri kinoa üretim çalışmlarını sürdürmektedir. 2017 yılının başında kinoa işleme ve paketleme tesisini kurarak yerli üretim kinoayı türk mutfağına sunmuştur.

ürünlerimizi incelemek ve ürün satın almak için

http://www.fanatural.com adresini ziyaret edebilirsiniz….

Serdar Ceylan

6.02.2017 01:40:20

Kaliteli tohum Ekim konusunda yardımcı olacaklar ulaşırsa sevinirim 05322266377 serdar

Atalay

5.02.2017 02:09:38

Sivas sarkisla ilcesinde ekip hasadini yaptigim kinoa dan elimde tohum fazlasi vardir ilgilenen arkadaslara tohum tedarik edebilirim ve ekim bakim hasat konusunda bilgi alabilirsiniz
05459369527
Sivas

Metin Koyuer

28.01.2017 15:11:12

Birinci sınıf k 521 beyaz organik Kinoa tohumu kendi ürettiğimiz ürünümüz elimizde mevcuttur isteyen arkadaslara yardimci olunur tel no 0 542 285 60 02

Şaban Kavaz

4.11.2016 20:31:54

Ben denemek için 5 dönüm bir alana ekim yapmayı düşünüyorum elde ettiğim hasatı benden alacak bir adres varmı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Abdurrahman Üzümcü

14.10.2016 18:10:02

kinoa tarımını batmanda yapmak istiyorum hem iklim koşuları nasıl hemde tohumunu nasıl temin edebilirim

Köksal Özcan

2.09.2016 13:48:03

2 Yıldır kinoa yetiştiriyorum .iyi tarım ve çiftçi kayıt simtemine uygun üretciler üretmek isteyenler tohum vemeklik isteyenler arasın tel 05426351550

Meral

8.07.2016 21:52:17

Bir kaç günde nasıl böyle hızlı sonuç alabildiniz acaba???

Orjinal Kinoa

8.07.2016 21:02:54

Kinoa oldukça faydalıdır. Bir çok uzman tarafından da tavsiye edilmektedir.
http://www.kinoaorjinal.com sitesinde Orjinal kinoa diyet içeceği bulunmaktadır. Ben bir kaç gün önce kullanmaya başladım ve sonuçlardan da çok memnunum.

Mertay Güreş

21.04.2016 14:50:54

http://kinoa.web.tr adresinden de temin edebilirsiniz

Arif Sönmez

25.02.2016 19:51:43

http://www.intfarming.com/blog/kinoa-tohumu/ bu sitede satılıyor.

Kinoa Tohumu

4.02.2016 11:40:22

Kinoa tohumunu nereden temine edebilirim?

Hasan Uslu

18.01.2016 21:39:27

Yetiştirelim de bu ürünü kime kaça satacağız. Bu konu hakkında da bilgi verirseniz çok seviniriz.

(30777 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kinoa (Quinoa) Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kinoa (Quinoa) Ülkemizde henüz tanınmayan fakat son zamanlarda yüksek protein içeriğinden dolayı ilgi çeken bir bitkidir. Son zamanlarda popülerliği artan kinoa bitkisi çeşitli haber kanallarında ele alınmaya başlamıştır. Ülkemizde henüz kinoa nedir bilinmezken son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının b...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi