• notifications1
 • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Erik / Gülgiller

Bir can erik neden olmasın? Çok iyi huyludur erik. Bakım istemez. İyi budarsanız coşar da coşar. Mürdüm eriğinden çok güzel suma oluyor. Biraz zahmetli ama tadı harika. Çakal Eriği, süne zararlısını kendine çeker. Altına tavuklar için bir yer yaparsanız tavuk ve kazlar da bu zararlıyı afiyetle yer. Yeni üretilen bir tür Cemre, hem büyük ve hem de bol sulu bir çeşit. Üreticiler bu türe yönelmeye başladılar. Diğer sert çekirdekliler gibi kiraz da fazla suyu sevmez ve köklerinde boğulma olur. Suyu basıp gölete çevirmemelisiniz.

 

Erik nasıl yetiştirilir?

Erik çekirdeğinin içerisinde bulunan tohumun çıkarılması gereklidir. Bu işlemi yapmak için pense, çekiç gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekli olan durum ise tohumun zarar görmemesidir. Çıkartılan çekirdekleri iki tane havlu kağıt arasına aralıklı olarak yerleştirin. Sprey şişesine koyduğunuz suyla hafifçe nemlendirin. Bu işlem uygulanırken havlu kağıtta kuru bölge kalmamalıdır. Hazırladığınız çekirdekleri buzdolabı içine hava almamasına dikkat ederek yerleştirin.

 

Çimlenmeye bırakılan çekirdekler direk olarak güneş ışığına ve neme maruz kalmamalıdır. İçerisinde süt bulunan veya sıvı miktarı fazla olan çekirdeklerin çürümesi engellenmiş olur. Bu nedenle hazırladığınız çekirdekleri, buzdolabınızın sıfır santigrat derecelik olan bölümünde bir hafta muhafaza edebilirsiniz. Filizlenmiş olan çekirdeklerinizi toprağa, filizlenen olan kısmın üstte kalmasını sağlayacak şekilde ekim yapabilir ve can suyunu ekleyebilirsiniz.

 

Erik hangi bölgede yetişir?

Ege, Marmara ve Akdeniz'in bütün illerinde erik yetiştirmek mümkündür. Can eriği, papaz eriği, tatlı üryani eriği ve mürdüm eriği, en tanınmış erik çeşitlerindendir. Doğu Anadolu bölgesinde yüksek yaylalar ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kurak bölümler hariç, her yerde yetiştirmek mümkündür.

 

Erik hangi mevsimde yetişir?

Erikler olgunluk durumuna ve bulundukları konuma göre farklı tarihlerde çıkmaktadır. Nisan ayının ortasında yetişmeye başlayan erikler Eylül ayının sonuna kadar pazarlarda yer alabilmektedir.

 

Eriğin faydaları nelerdir?

 • Yeşil erik organik asit içeriği yüksek olan bir meyve. Tüm bu organik asitler vücudun alkali tutulmasına yardımcı olur.
 • Sitrik asit vücuttaki laktik asidi etkisiz hale getirebilir, bu sayede yorgunluğu önler.
 • Yoğurt, ayran, peynir gibi süt ürünleriyle tüketilmesi halinde kalsiyum emilimini artırır, diş ve kemik sağlığını destekler.
 • Yumurta, et, balık, hindi gibi protein ağırlıklı besinlerle beraber tüketildiğinde bu besinlerin asit etkisini azaltır ve nötralizasyonu destekler. Bu sayede metabolizma da destekleneceğinden kilogram verme süreçlerini olumlu etkiler.
 • Uygun bir kalsiyum/fosfor oranına sahip. Üstelik kalsiyum emilimini artıran maddeler de içerdiği için; çocuk ve yaşlı beslenmesinde yer alması gerekli olan örnek bir besin.
 • Çözünebilir lif açısından zengin bir besin. Bu sayede hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlık problemini önlemeye ve çözmeye yardımcı olur.
 • Düzenli kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendirir.
 • Demir emilimini artırır ve kansızlığı önler. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrasında meyve olarak erik tercih edilerek demir biyoyararlılığı artırılabilir.
 • Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Anti-aging etkisi vardır, yaşlanmayı önler ve cildi yeniler. İçerdiği fitoflavonoidler ve vitaminler bağ doku yenilenmesi hızlandırırlar. Bu sayede kilogram verme süreçlerini destekler ve daha sıkı bir vücut için yardımcı olur.
 • Kan şekeri düzenlenmesine yardımcıdır ve muz, kivi, incir gibi kan şekerini hızla yükseltmez. Bu sayede kilogram vermeyi destekler. Ara öğünler için ideal bir meyve.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 79192

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Bağcılıkta Sık Kullanılan Amerikan Asma Anaçları Nelerdir?

Bağcılıkta Sık Kullanılan Amerikan Asma Anaçları Nelerdir?

Bağcılıkta Sık Kullanılan Amerikan Asma Anaçları 110 R Asma fidanı amerikan anacı Kökleri derine gider %17’ye kadar aktif kirece dayanabilmektedir. Ağır olmayan derin profilli topraklar için uygundur. Kurağa dayanıklıdır. Masa başı aşı randımanı düşük, arazi aşı randımanı yüksektir. Gelişmesi kuvvetlidir, üzerine aşılanan çeşidi ...

Erik Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Erik Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Erik / Gülgiller Bir can erik neden olmasın? Çok iyi huyludur erik. Bakım istemez. İyi budarsanız coşar da coşar. Mürdüm eriğinden çok güzel suma oluyor. Biraz zahmetli ama tadı harika. Çakal Eriği, süne zararlısını kendine çeker. Altına tavuklar için bir yer yaparsanız tavuk ve kazlar da bu zararlıyı afiyetle yer. Yeni üretilen bir tür Cemre, ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Havuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel araştırmalar havucun gözlerin kan akışını ve işlevini iyileştirdiğini göstermiştir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya