• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Haziran 2024 Cumartesi

Erguvan Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Erguvan Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Erguvan / Baklagiller

Bu ağaç da azot bağlayıcılardandır. Bahçede olmasında fayda var anlayacağınız. Güzelliği de kar kalır. İyi bir budamayla kısa ağaç formu verirseniz harika görünüyorlar. Tohumlarını ekim başında toplayın. Mart – Nisan ayında bir gece ılık suda bekletip ertesi sabah ekin. Uzun sürse de (20-30 gün) çimleniyor. Veya katlama yapın. Sert kabuklu olduğu için soğuk kış aylarını yaşadığını hissetmesi gerekiyor.

 

Eski çağlarda şamanlar hastalıktan korunmak ve kötü ruhları def etmek için erguvanları kullanmışlar. Amerikan yerlileri bu kısa ömürlü çiçeklerin ilk tomurcuklarını ilkbaharın kesin işareti olarak görmüş; karakışı kovup uzaklaştırmanın en kestirme yolunu, erguvanların çiçeklenmiş dallarını çadırlarının kapısına asmakta bulmuşlar.

 

Çok değerli bir renk olarak kabul edilen mor renk asillerin, yüksek tabakanın ve saray erkânının tercih ettiği bir renk olmuş. Erguvanın “soylular ağacı” olarak kabul edilmesi, Bizans İmparatorluğu’na hatta daha öncesine dayandırılıyor.  Bizans’ta soylular atalarını “erguvan kanlı” olarak adlandırıyorlardı. Rivayete göre, MS 330 yılında İmparator I. Konstantin, İstanbul (Byzantium) şehrinin adını Yeni Roma olarak erguvan mevsiminde değiştirmiş.

 

Yüzyıllar boyu Bursa ve İstanbul şehirlerinin simgesi olmuş erguvan, şenliklere de vesile olmuş. Osmanlı sultanı Yıldırım Beyazıt’ın damadı, Anadolu erenlerinden Emir Sultan (1368–1429), her yıl erguvanların çiçek açma mevsiminde Bursa’da müritleri ile buluşurmuş. Evliya Çelebi ise Seyahatname’de bunu şu satırlarla anlatıyor: “Senede bir defa Emir Sultan Hazretlerinin Erguvan Cemiyeti Faslı olup her taraftan, deniz gibi insanlar toplanır ki, bu kalabalık cemiyeti anlatmakta kalem âcizdir. Böyle bir cemiyet ancak Emir Sultan sevgisiyle olur.” 14. yüzyıldan beri erguvan şenliklerin ekonomiyi canlandırma, sosyalleşme açısından faydaları görülünce 19. yüzyıla kadar devam etmiş.  

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Gül

22.05.2024 12:28:22

Erguvan ağacının meyvesi yenirmi hocam

(49382 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Erguvan Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Erguvan Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Erguvan / Baklagiller Bu ağaç da azot bağlayıcılardandır. Bahçede olmasında fayda var anlayacağınız. Güzelliği de kar kalır. İyi bir budamayla kısa ağaç formu verirseniz harika görünüyorlar. Tohumlarını ekim başında toplayın. Mart – Nisan ayında bir gece ılık suda bekletip ertesi sabah ekin. Uzun sürse de (20-30 gün) çimleniyor. Veya katl...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi