• notifications1
  • menü

Bugün : 6 Şubat 2023 Pazartesi

YAPRAK BİTLERİ (Şeftali Yaprak Biti) (Myzus persicae)

  • Erik unlu yaprakbiti (Hyalopterus pruni)
  • Şeftali gövde kanlı biti (Pterochloroides persicae

 

Yaprakbitleri genel olarak 1,5–3 mm boyunda, armut biçiminde küçük böceklerdir. Yumurtaları parlak siyah renkte, uzunca oval biçimde 0,5 mm uzunluğundadır. Yaprakbitleri gruplar (koloni) halinde yaşarlar. Kışı meyve ağaçlarının dal ve sürgünleri üzerine bırakmış oldukları yumurta döneminde ge- çirirler.

Yaprakbitleri

Zarar Şekli

Yaprakbitlerinin meyve ağaçlarının taze sürgünlerinde, genç yapraklar ve yaprak sapları üzerinde gruplar halinde beslenmeleri sonucunda, sürgünlerde kısalma ve yapraklarda kıvrılma görülür. Yoğunluğunun yüksek olması halinde, meyvelerin küçük kalmasına ve şeklinin bozulmasına neden olmaktadır. Bazı türler beslendikleri yaprakların kuvvetlice kıvrılmasına, kırmızı lekelerin oluşmasına, meyvelerin şeklinin bozulmasına ve küçük kalmasına neden olurlar.

 

Mücadele Yöntemleri: Kültürel Önlemler

Bu amaçla bahçe içerisindeki yabancı bitkiler imha edilmeli, toprak sürümüne özen gösterilmeli, meyve bahçeleri ve yakınında yaprakbitlerine hassas bitkiler yetiştirilmemelidir. Kış ve erken ilkbaharda ağaçlar kontrol edilmeli, yumurta görüldüğü taktirde yapılacak budama ile popülasyon düşürülmelidir.

 

Kimyasal Mücadele

Şeftali gövde kanlı bitine karşı en uygun ilaçlama zamanı, Nisan-Mayıs kısmen Haziran ayında 100 sürgünde her gövde yada ana dalda 2-5 yaprak biti görüldüğü zamandır. Şeftali yaprak biti, 50 ağaçta 7 bulaşık dal görüldüğü zamandır. Erik Unlu yaprak biti, Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında 50 ağaçtan 2’sinde bulaşma, tacın ¼ üne yayılma görüldüğü zamandır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Ünal Bayramoğlu

9.06.2022 08:45:20

Sefrali de beyaz yaprak biti var nasıl kurtuluruz öneriniz nedir teşekkürler

Admin

8.10.2020 22:19:34

Merhaba İnternet üzerinden satışımız yoktur efendim.

Mustafa

24.06.2019 20:15:57

yaprak bit ilaçi almamlazim kabak domatis saksiede yetistiriyorum balkonda

Halil

17.05.2019 15:32:18

Yaprak bitinin en güzel ilacı 20sp

Güvenlik Kodu : 79858

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Şeftali Güvesi Zararlısı (Anarsia lineatella)

Şeftali Güvesi Zararlısı (Anarsia lineatella)

ŞEFTALİ GÜVESİ (Anarsia lineatella) ŞEFTALİ GÜVESİ TANIMI VE YAŞAYIŞI Kelebekleri koyu gri-boz renkli olup, üst kanatlar düzgün olmayan açık ve koyu kurşuni çizgi ve lekelerle süslüdür. Kışı larva halinde geçirir. Kışlayan larvalar ilk çıktıklarında çiçek ve yaprak tomurcuklarıyla beslenirler. Daha sonra erginlerin bıraktıkları yumurta...

Şeftali Yaprak Biti (Myzus Persicae) Mücadelesi

Şeftali Yaprak Biti (Myzus Persicae) Mücadelesi

YAPRAK BİTLERİ (Şeftali Yaprak Biti) (Myzus persicae) Erik unlu yaprakbiti (Hyalopterus pruni) Şeftali gövde kanlı biti (Pterochloroides persicae Yaprakbitleri genel olarak 1,5–3 mm boyunda, armut biçiminde küçük böceklerdir. Yumurtaları parlak siyah renkte, uzunca oval biçimde 0,5 mm uzunluğundadır. Yaprakbitleri gruplar (koloni)...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya