• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Haziran 2024 Cumartesi

Zararlıları daha etkili, daha ekonomik, insan ve çevre sağlığına daha az zararlı olacak şekilde kontrol etmek için biyolojik etkinliği olan bir veya birkaç maddenin yardımcı maddelerle yapılan fiziksel karışımıdır. Biyolojik etkinliği olan maddeler ki bunlara aktif madde denilmektedir, doğrudan doğruya uygulanamamaktadırlar.

 

Çünkü;

  • 1. Aktif madde fiziksel veya kimyasal özelliğinden dolayı işlenip tarım ilacı haline getirilemeyebilir. (Örneğin öğütme işleminin yapılamaması gibi.)
  • 2. Çok az miktarda uygulandığında bitki yüzeyine homojen uygulanamaz.
  • 3. Aktif madde çok pahalıdır, bu yüzden ekonomik olmaz.
  • 4. Aktif madde doğrudan uygulandığında; çevreye, sıcak kanlılara ve uygulanan bitkiye çok zararlı olabilir.

 

Belirtilen bu nedenlerden dolayı, aktif maddeler dışında biyolojik olarak inaktif maddeler olan dolgu ve yardımcı maddeler ilave edilerek uygun formülasyonlar geliştirilir. Bu formülasyonların çeşitliliğinde, aktif madde ve/veya aktif maddelerin fiziko-kimyasal özellikleri, toksisitesi ve ekonomikliği önem taşımaktadır.

 

2002 yılı verilerine göre Ülkemizde ruhsatlı olan pestisitlerin formülasyonlara göre dağılımı şu şekildedir.

Emülsiyon Konsantre (EC)

% 44

Solüsyon (SL)

% 5

Islanabilir Toz (WP)

%24

Toz

% 8

Süspansiyon Konsantre (SC)

% 3

Granül (G)

% 1

Islanabilir Granül (WG)

% 1

Tablet

% 0.5

ULV

% 2

Diğerleri

%11.5

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(32833 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Ülkemizde Ruhsatlı Olan Pestisitlerin Formülasyonlara Göre Dağılımı

Ülkemizde Ruhsatlı Olan Pestisitlerin Formülasyonlara Göre Dağılımı

Zararlıları daha etkili, daha ekonomik, insan ve çevre sağlığına daha az zararlı olacak şekilde kontrol etmek için biyolojik etkinliği olan bir veya birkaç maddenin yardımcı maddelerle yapılan fiziksel karışımıdır. Biyolojik etkinliği olan maddeler ki bunlara aktif madde denilmektedir, doğrudan doğruya uygulanamamaktadırlar. Çünkü; 1. Akt...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi