• notifications1
 • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Biberiye Çayı Faydaları Ve Zararları

Biberiye Çayı,  ballıbabagiller familyasının, ince yaprakları olan  her zaman yeşil kalabilen bir bitki türüdür. Halk arasında kuşdili olarak da bilinmektedir. Çalı görünümü ve mor çiçekleri olan bu bitki, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Yeni yetişen sürgünleri baharat olarak kullanılan bu bitki, süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Yapraklarından yağ elde edilmektedir, ayrıca kaynatılarak esans ve kolonya yapımında da kullanılmaktadır. Araplar tarafından bulunan bu bitki, daha çok gıda sektöründe ve kanser hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Biberiye Çayının Faydaları

Sindirim sistemi, sinir sistemi ve kasların üzerindeki olumlu etkileri ile tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Ilıman iklimlerin ve kumlu, balçıklı toprakların bitkisidir. Daha çok maki bitki örtüsünde ve kuru yamaçlarda görülen bitkinin boyu  2 metreye kadar uzayabilmektedir. İnce ve uzun gövdeli bitkinin alt kısımları, zamanla kahverengiye dönüşüp, kabuklaşmak tadır. Parlak, yeşil yaprakları olan bitkinin çiçekleri ise üst kısımlarda toplanmaktadır.

 

Biberiye Çayı; Önerilerin miktarlarda kullanılması durumunda, herhangi bir yan etkisi görülmemiş olsa da, hamile ve emziren annelerin bitkisel tedavi amaçlı kullanmamaları önerilmektedir. Buna rağmen baharat olarak kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Biberiye çayının önerilen ölçülerde kullanılması da önemlidir. 

 

Biberiye çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İdrar ve adet söktürücü özelliği sahiptir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile, sindirime fayda sağlamaktadır.
 • Astım ve bronşite iyi gelmektedir.
 • Kansızlığa ve sarılığa karşı etki etmektedir.
 • Damar tıkanıklıklarının önlenmesine faydalıdır.
 • Mide ve bağırsak uyarıcısı olarak kullanılmaktadır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Konsantrasyonu arttırır.
 • Kabızlığa faydalıdır.
 • Toksinleri atmaya yardımcıdır.
 • Stresi azaltır.

 

Biberiye çayı tarifi ise şöyledir; bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını bir fincan suya atıp kaynatılır. Daha iyi demlenmesi ni istiyorsak  10 dakika kadar kaynattıktan sonra ateşin üzerinden alalım ve demliğin kapağı kapalı bir şekilde 10 dakika kadar bekletelim. Günde 2 bardak biberiye çayı hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelecektir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 26806

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Biberiye Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Biberiye Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Biberiye Çayının Faydaları Ve Zararları Biberiye çayının faydaları, biberiye daha çok mutfaklarda kullanılan bir baharat türüdür. Sağlık için ne kadar faydalı bir bitki olduğu henüz yaygın bir şekilde bilinmediğinden dolayı kullanımı çok yaygın değildir. Biberiye bitkisi, koyu yeşil renkte olan yapraklara sahiptir. Biberiye çayının sağlığı katt...

Biberiye Çayı Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Biberiye Çayı Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Biberiye Çayı Faydaları Ve Zararları Biberiye Çayı, ballıbabagiller familyasının, ince yaprakları olan her zaman yeşil kalabilen bir bitki türüdür. Halk arasında kuşdili olarak da bilinmektedir. Çalı görünümü ve mor çiçekleri olan bu bitki, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Yeni yetişen sürgünleri baharat olarak kullanılan bu bi...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Mutluluk elin erişebileceği çiçeklerden bir demet yapma sanatıdır.B.Goddar

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya