• notifications1
  • menü

Bugün : 7 Temmuz 2022 Perşembe

ORGANİK MADDENİN YAPISI

Toprak organik maddesi, bitkisel ve hayvansal doku artıklarının toprağa düşüp ayrışmaya başlamasından, mineralize oluncaya kadar, ayrışmasının değişik aşamalardaki çeşitli organik bileşikleri ifade eder. Bunlar içerisinde; taze bitki kökleri ve sapları, ahır gübresi, taze yeşil gübre, taze mutfak artıkları ve çöpler, böcekler ve solucanların ayrışmamış vücutları, bitkisel ve hayvansal hayatın sayısız artıkları gibi maddelerle, oldukça kararlı durumda olan, bitki ve hayvan dokularına ait hiçbir iz taşımayan organik maddeler ve ayrışmanın değişik devrelerindeki ara ürünler yer almaktadır. Diğer bir ifade ile, organik madde topraktaki bütün organik bileşikleri içerisine alır. Bitkisel artıklar gerek toprağa intikal eden ve gerekse toprakta kalan miktarlar yönünden, toprak organik maddesinin esas kaynağını oluştururlar. Hayvansal artıklar bakımından bitkisel artıklardan çok daha azdır.

 

Organik materyalin asasını oluşturan bitki dokularının bileşimlerinin büyük bir kısmını karbonhidratlar oluşturmakta ve ligninler ikinci sırada yer almaktadır. Kuru bitki dokularının protein kapsamları ise en azdır. Toprakta bulunan organik kaynaklı bileşikler; karbonhidratlar (şekerler ve nişasta, hemiselüloz, selüloz), yağlar, mumlar, taninler, ligninler, proteinler (basit proteinler, ham proteinler), hidrokarbonlar, organik asitler, alkoller, esterler, aldehitler, rezinler ve aminoasitlerdir.

 

 

ORGANİK MADDENİN PARÇALANMASI

Toprağa organik materyal ilave edildiği veya bu tip materyal toprakta terkedildiği zaman, topraktaki organizmalar önce kolay parçalanan materyallere hücum ederler. Bitki dokularının ayrışma oranları, diğer bir ifade ile ayrışmaya karşı dayanıklılıkları birbirinden farklıdır. Bunlardan, karbonhidratlar ve basit proteinler kolaylıkla ayrışırken, ligninler ayrışmaya karşı çok dayanıklıdırlar.

 

Bitki Dokularının Ayrışma Oranları:

  1. Şekerler, nişasta ve basit proteinler Hızlı Parçalanma
  2. Ham proteinler l
  3. Hemiselüloz l
  4. Selüloz l
  5. Ligninler, yağlar ve taninler Yavaş Parçalanma

 

Ayrışma oranı, yukarıdan aşağıya doğru azalış gösterir. Bu durumda şekerler ve basit proteinler mikroorganizmalar için hazır enerji kaynağı olarak kabul edilebilir. Ligninler, fazla miktarda toplam enerji içermelerine rağmen, mikroorganizmalar bundan kolaylıkla yararlanamazlar.

 

Toprağa ilave edilen organik artıklar derhal bakteriler, mantarlar ve aktinomisetlerin hücumuna uğrarlar. Sözü edilen mikroorganizmalar ihtiyaçları olan azotu temin etmek amacıyla proteinleri, ihtiyaçları olan enerjiyi sağlamak için de karbon miktarı yüksek olan maddeleri parçalarlar. Toprakta fazla miktarda taze ve ayrışması kolay materyalin bulunması halinde, enerji ve besin maddelerini kolaylıkla temin eden mikroorganizmaların sayısı kısa zamanda artar ve maksimuma erişir. Bu durum, fazla miktarda enerji ve CO2 gazının açığa çıkması ile kendini gösterir.

 

Mikroorganizmaların bu faaliyetleri sonucunda, kolay parçalanabilen organik artıklar parçalanıp yok olurken, nispeten daha fazla dayanıklı olan proteinler, hemiselülozlar, selülozlar ve ligninler parçalanmaya karşı dayanıklılık gösterirler. Bununla beraber, bütün bitki artıkları zamanla parçalanmaya uğrarlar. Bu arada gelişmelerini tamamlayan organizmalar ölür ve onların artıkları da bu parçalanma döngüsüne girer. Bu şekilde, bu tip olaylar devam edip gider ve belirli bir denge meydana geldikten sonra, bu olaylar çok yavaş şekilde cereyan eder. Bütün bu olaylar sonucunda ortaya çıkan artıklar koyu renkli, yapışkan olmayan, kolloidal bir yapı gösterir ki, buna humus adı verilir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 96778

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Tarımda Kireç Ve Kireçlemenin Toprak Verimliliğine Etkileri

Tarımda Kireç Ve Kireçlemenin Toprak Verimliliğine Etkileri

Tarımda Kireç Ve Kireçlemenin Toprak Verimliliğine Etkileri Toprağın bileşiminde bulunan Ca ve Mg elementleri yağışların veya sulu tarım yapılan arazilerde sulama suyunun etkisi ile yıkanarak alt katmanlara taşınmakta ve yerlerini Hidrojen iyonları almaktadır. Bu durum toprak reaksiyonunun asit karekter kazanmasına neden olmaktadır. Bitki besle...

Tarımda Kullanılan Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Tarımda Kullanılan Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Tarımda Kullanılan Gübre Çeşitleri Nelerdir? Bugün dünyada kullanılan gübrelerin çesitleri pek çoktur. Biz yurdumuzda halen var olan gübrelerin kimyasal, fiziksel ve tarımsal özelliklerini inceleyeceğiz. Yurdumuzda bugün için kullanılan azotlu gübreler amaonyum sülfat, kireçli amonyum nitrat (CAN) ve üredir. Fosforlu gübrelerden süperfosfat ve...

Tarımda Kullanılan Kimyasal Gübreler Nelerdir?

Tarımda Kullanılan Kimyasal Gübreler Nelerdir?

Gübreler, bitkilerin büyümesi için gerekli gıdayı ihtiva eden maddelerdir. Her ne kadar toprak ve su bu gıdanın büyük bir kısmını sağlamaya yeterse de birçok hallerde bir takım gıdalar bakımından fakir olabilirler. Böyle hallerde toprağın gübre ile takviye edilmesi gerekir. Bitkiler, büyüme ve yaşamaları için azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, ma...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Hiç bir canın acısı, sеnin acından az dеğildir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya