• notifications1
 • menü

Bugün : 29 Kasım 2022 Salı

Kekik Çayının Faydaları Ve Zararları

Kekik çayı, Türk mutfağı haricinde dünya mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik, yemeklere lezzet katmanın dışında sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde sağlık adına fayda sağlayan birçok vitamin ve mineral barındırır. Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgelerinde yemeklere lezzet katmak için kullanılan popüler baharatlardan biridir. Kare sapları olan ve çalı üzerinde yetişen kekik bitkisi odunsu bir köke sahiptir. Yaklaşık 30 santime kadar boylanabilen bitki yeşil bir renge aromatik yapraklara sahiptir. Mutfaklarda baharat olarak kullanılan kekik ayrıca yaygın bir şekilde çay olarak da tüketilmektedir.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı taze kekik kullanılarak yapılacaksa, kullanılan kekik dallarından ayrılır. Ardından yapraklar ince ince doğranır. 2 su bardağı kadar kaynatılmış su doğranmış kekik yapraklarının üzerine dökülür. Yaklaşık 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Kekik çayının demlenme süresi ne kadar uzun tutulursa tat olarak daha güçlü bir çay elde edilir. Kekik çayı kurutulmuş kekik kullanılarak yapılacaksa, tıpkı tazesi gibi demlenerek, demlenme süresi daha kısa tutulur.

 

Kekik Çayının Faydaları

 1. Kekik çayı hipertansiyona karşı iyi gelir. Tansiyonun sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Bu nedenle tansiyon sorunu yaşayan kişiler tarafından yaygın bir şekilde tüketilen bitki çayları arasında yer alır.
 2. Maya enfeksiyonuna karşı kekik çayı tüketilebilir. Ağız ve vajinal mantar sorunu olan kişiler kekik çayı tüketerek soruna çözüm getirebilir. Ayrıca kekik çayı pamukçuk hastalığına karşı da iyi gelir.
 3. Kekik çayı cilt sağlığı için kullanılabilir. Cilt ve deride meydana gelen problemler için kekik çayı faydalı olur. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı kekik çayı kullanılabileceği gibi kekik yağından da yardım alınabilir. Ciltte oluşan akne ve benzeri sorunlarda iyileştirici özelliği bulunan kekik çayı ile yüz yıkandığında bu tür sorunlar giderilebilir.
 4. Kekik çayı bronşit hastalığına karşı iyi gelir. Ayrıca üst solunum yoluna bağlı ortaya çıkan öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve balgam gibi problemlere karşı da iyi gelir. Bronşları açan etkisi vardır. Dolayısı ile astıma karşı da iyi gelir.
 5. Kekik çayı saç sağlığı için faydalı olan diğer bitkiler ile birlikte kaynatılarak saç sağlığı için kullanılabilir.
 6. Kekik çayı dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlar ve saç dökülmesini büyük oranda önler.
 7. Kekik çayı kalp sağlığını korumak için tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlanıp, düzenli içildiğinde kronik enflamasyon ve kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltır.
 8. Hazımsızlığa karşı faydalı bir bitki çayıdır. Kekik çayı hazırlayarak hazımsızlık ve kabızlık sorununa karşı içilebilir. Ayrıca gaz, şişkinlik ve bağırsaklarda yaşanan krampları engelleyici etkisi vardır.
 9. Alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı iyi gelir. Beynin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. İleri yaşlara bağlı olarak gelişebilecek beyin hastalıklarına ve hafıza problemlerine karşı koruyucu etkisi vardır.
 10. Şiddetli yaşanan öksürük kekik çayı ile kontrol altına alınabilir. Kekik çayı kısa zaman içinde öksürüğün azalmasını sağlar ve balgam söktürücü etki yaratır.
 11. Vücuda enerji vermek için kekik çayı içilebilir. Kas ağrısı, zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermek için etkili bitki çaylarından biridir.
 12. Kemikleri güçlendirici etkisi vardır. 3 gr kadar kekik erişkin bir insanın günlük demir ihtiyacının %20'sini karşılamak için yeterli olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bulunan kekik çayı, düzenli tüketilirse birçok hastalığa yakalanma olasılığını minimuma indirir. K vitamini içeriği sayesinde kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 13. Stresi giderici etkisi vardır. Sinir sistemi sağlığını koruyan kekik çayı, stres nedeniyle yaşanan kaygı bozukluklarına karşı iyi gelir.
 14. Uyku problemlerine karşı kekik çayı tüketilebilir. Sinir sistemi üzerinde yarattığı olumlu etki sayesinde uyku problemine neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırır. Gece yatmadan önce bir fincan kekik çayı içilirse uykuya geçme süresi daha kısa olur ve gece boyu kaliteli uyunabilir.

 

Kekik Çayının Yan Etkileri

Kekik dünya genelinde yaygın bir şekilde tüketilen çaylardan biridir ve günümüzde kekik çayının henüz bir yan etkisi olduğu saptanmamıştır. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi hakkında bilimsel bir çalışma yoktur. Bu nedenle bu hassas dönemlerde tüketiminden kaçınılmalıdır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Sorhocam

8.10.2021 23:49:49

Kekik dünya genelinde yaygın bir şekilde tüketilen çaylardan biridir ve günümüzde kekik çayının henüz bir yan etkisi olduğu saptanmamıştır. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi hakkında bilimsel bir çalışma yoktur. Bu nedenle bu hassas dönemlerde tüketiminden kaçınılmalıdır. Yinede eğer içtikten sonra size dokunduğunu düşünüyorsanız tüketmemenizde fayda var.

Şeno

8.10.2021 23:44:11

Hergün içiyorum organlara zarar verirmiyim

Ggzgzgzgz

28.01.2021 23:59:13

Hamileler tüketmesi kesinlikleee düşüğe sebep oluyormuş ben bilmiyordum kullandım çok ve düşük yaptım

Nshshs

26.01.2021 00:05:50

7 haftalik hamileyim kekik cayi içiyorum kasıklarda ağrı oluyor dusuk tehlikesi olur mu

Dilek

19.12.2020 01:10:39

Böbrek yetmezligim var kekik çayı tuketebilirmiyim bana zararı olur mu teşekkürler

Sedef

15.10.2020 22:20:28

Regl dönemi kadınlar için bazen zor geçiyor. Adet döneminde ağrıların yaşanması doğal olsa da ağrıların dinmesine yardımcı olacak çözümler mevcut. Kekik çayı bu çözümler arasında yer alıyor. Ayrıca kekik çayı, adet döngüsünün normalde olduğu gibi seyretmesine destek oluyor.

Güvenlik Kodu : 37843

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kekik Çayının Faydaları Ve Zararları Kekik çayı, Türk mutfağı haricinde dünya mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik, yemeklere lezzet katmanın dışında sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde sağlık adına fayda sağlayan birçok vitamin ve mineral barındırır. Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgelerinde yemeklere lezzet katmak için kull...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Ihlamur Ağacının Odunu En Hafif Maddelerden Biri Olduğundan Model Uçaklar Gibi Hafif Olması İstenen Eşyaların Ihlamur Kerestesinden Yapıldığını Biliyor Muydunuz?

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya