• notifications1
 • menü

Bugün : 8 Aralık 2022 Perşembe

Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları

Tarçın çayı, yemeklerde ve tatlılarda kullanılan tarçın, uzun yıllardır doğal bir reçete olarak kullanılmaktadır. Aynı isme ait olan bir ağacın kabuğundan elde edilen tarçın, yemek ve tatlılar haricinde yaygın bir şekilde bitkisel çay olarak kullanılmaktadır. Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan tarçın çay olarak tüketildiğinde başta sindirim sistemi olmak üzere bir çok sağlık sorununa karşı iyi gelmektedir. Tarçın ve tarçın çayının sağlık adına ne denli faydalı olduğu bilimsel araştırmalarca da kanıtlanmış durumdadır.

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları

 • Tarçın fiziksel yaralanma ya da her hangi bir sorun olmaksızın damarlarda oluşan kan pıhtılaşmasına karşı iyi gelir. İçeriğinde bulunan ve sinamaldehid olarak adlandırılan madde kontrolsüz gelişen pıhtılaşmaları önler. Ayrıca bu özelliğinden dolayı iltihaplı hastalıklara karşı iltihap önleyici etkisinden de yararlanılabilir.
 • Düzenli olarak 40 gün boyunca tarçın çayı tüketmek kan şekeri seviyesini %24, kolesterol seviyesini ise %18 oranında düşürür. Tarçın çayının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu ve insülini arttırdığı yapılan araştırmalarca da kanıtlanmıştır.
 • Alzheimer hastalığı başta olmak üzere hafıza ile alakalı gelişen hastalıklara karşı tarçın çayı tüketilebilir. Tarçın çayının hafızayı kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Tarçın çayının kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Tarçın kolesterol seviyesini dengede tutmak için çay şeklinde kullanılabileceği gibi yemeklere de eklenerek tüketilebilir.
 • İçeriğinde bulunan besin lifi sayesinde yemeklerin ardından daha uzun saatler tok kalmayı sağlayan bir etkisi vardır. Bu sayede kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir bitki çayıdır.
 • Tarçın çayı lösemi ve lenfoma hastalarında kanserli hücrelerin artmasını engeller.
 • Tarçın çayı ile vücuda masaj yapıldığında artrit ve osteoporoz nedeniyle oluşan ağrılara karşı iyi gelir.
 • Huzursuz bağırsak sendromuna karşı faydalıdır.
 • İçeriğinde bulunan manganez sayesinde adet öncesi sendromu ve adet döneminde yaşanan krampları hafifletir.
 • Boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı kullanılabilir.
 • Stres nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısı ve migren ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Tarçın çayı kan dolaşımını hızlandırır.
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik ve dişeti hastalıklarına karşı iyi gelir.

 

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?

Tarçın çayı iki farklı yöntem ile hazırlanabilir. Çay yapımında tercihen kabuk ya da toz tarçın kullanılabilir. Kabuk tarçın ile hazırlanan çay için 1 adet kabuk tarçın yeterli olur. 1 adet kabuk tarçın 500 ml kaynamış suya eklenerek demliğin kapağı kapatılır. 10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Toz tarçın ile hazırlanan çay için 1,5 çay kaşığı tarçın yeterli olur. 1 fincan kaynar suyun içine 1,5 çay kaşığı toz tarçın eklenir ve 5 dakika demlendikten sonra içilebilir.

 

Tarçın Çayının Yan Etkileri

Tarçın ve tarçın çayı tüketimi uzmanlar tarafından güvenli kabul edilmektedir. Fakat bazı bünyeler tarçına karşı alerjik reaksiyon sergileyebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde güvenirliğini kanıtlayan yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmadığından dolayı bu dönemlerde çay yerine sadece yemeklere ve tatlılara eklenerek tüketilmelidir. Hassas ciltlere uzun süre temas ederse tahrişe yol açabilir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 96702

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Tarçınlı çay, aynı adlı ağacının kabuğundan elde ediliyor. Tarçın ister kabuk ister toz şeklinde mutfaklarda bulunan hoş kokulu bir baharat çeşitidir. Tarçın ağacı kabuğunun sağlığa faydaları tıpta da yaygın olarak biliniyor. İki çeşit tarçın vardır. Çin (cansia) ve seylan olarak iki farklı tarçın türü var...

Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Tarçın çayı, yemeklerde ve tatlılarda kullanılan tarçın, uzun yıllardır doğal bir reçete olarak kullanılmaktadır. Aynı isme ait olan bir ağacın kabuğundan elde edilen tarçın, yemek ve tatlılar haricinde yaygın bir şekilde bitkisel çay olarak kullanılmaktadır. Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan tarçın ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

“Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer ve bilirsin, o nehir asla durmaz.” – Grange

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya