• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Şubat 2023 Çarşamba

CHERİMOYA (Annona cherimola Mill.)

Cherimoya

Anavatanı: Ekvador, Kolombiya, Bolivya

 

Familyası: Annonaceae

 

Çeşitleri: 'Lisa', 'ımpresa’, ’Umbonada’, ’Papilonado’, ’Tuberculada’, ’Rio Negro', 'Cocha Lisa', 'Bronceada', 'Pinchua', 'Basts', 'Bays', 'Whaley', 'Deliciosa', 'Booth', 'McPherson', 'Carter', 'Ryerson', 'White', 'Chaffey'

 

Botaniği: Ağaçları yaprağını dökmez ve 5-9 m boylanabilir. Yaprakları oval olup 7.5-15 cm uzunluğunda, 3.8-8.9 cm genişliğindedir. Çiçekleri 2 ya da 3’lü gruplar halindedir. Meyveleri konik şeklinde ve 10-20 cm uzunluğunda, 10 cm genişliğinde olup ortalama 150-500 g ağırlığındadır. Parlak çekirdekleri 1.25-2 cm uzunluğundadır.

 

Tozlanması: Tozlanma arı ve böceklerle olsa da elle tozlaşma yapılarak verimi artırılmaktadır. Yoksa doğal olarak verimi düşük olur.

 

İklim Ve Toprak istekleri: Sıcak ya da ılıman iklimlerde yetişir. Düşük sıcaklıklara toleranslıdır. Genç ağaçları -3.33 oCye dayanabilir ancak daha düşük sıcaklıklarda zarar görebilir veya ölebilir. Ağaç tozlanma ve meyve tutumuna zarar veren şiddetli rüzgarlardan korunmalıdır. Cherimoya hafif topraktan ağır topraklara kadar geniş bir aralıkta iyi gelişim gösterir. Arjantin’de en iyi gelişmeyi kayalık, gevşek, organik maddeli kumlu, toprak altı çakıllık bölge üzerindeki 0.6-0.9 m arasında gerçekleştirir.

 

Çoğaltımı: Tohumları kuru kalırsa birkaç yıl canlı kalabilir. Latin Amerika’da ağaç geleneksel olarak tohumdan çoğaltılırken, bunların kalitesi düşük meyve verme eğilimlerinden dolayı vejetatif çoğaltmaya hız verilmiştir. Ayrıca anaç üzerine aşılamayla da çoğaltılmaktadır.

 

Gıda Kullanımı: Olgun meyvenin tazesi genellikle elle yenemez, kesilmiş açık meyveden kaşıkla çıkarılır. Süslemeye gerek duyulmaz ancak Meksikalılar birkaç damla laym suyu eklemekten hoşlanırlar. Bazen çekirdekleri çıkarılır ve meyve salatalarına eklenir ya da şerbet veya dondurma yapımında kullanılır.
Kolombiyalılar suyunu süzer, bir dilim limon ekler ve taze hafif bir içecek yapmak için soğuk suyla sulandırırlar. Meyve ayrıca alkollü bir içecek yapmak için fermente de edilir.

 

Kaynak: Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 04078

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Cherimoya (Annona Cherimola Mill.) Meyvesi Nedir?

Cherimoya (Annona Cherimola Mill.) Meyvesi Nedir?

CHERİMOYA (Annona cherimola Mill.) Anavatanı: Ekvador, Kolombiya, Bolivya Familyası: Annonaceae Çeşitleri: Lisa , ımpresa’, ’Umbonada’, ’Papilonado’, ’Tuberculada’, ’Rio Negro , Cocha Lisa , Bronceada , Pinchua , Basts , Bays , Whaley , Deliciosa , Booth , McPherson , Carter ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

O şekilde yaşamalısın ki, öldüğün zaman tabutçu bile matem tutsun.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya