• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Haziran 2024 Pazar

Asma Sarı Benek Viroidi 

Grapevine Yellow Speckle Viroid Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Asma Sari Benek Viroidi (Grapevine Yellow Speckle Viroid ve Asma Sariligi (Grapevine Yellows) mikoplazma benzeri bir (MLO)organizma olup, asma bitkilerini infekte etmektedir. Hastalik etmeni vektör böcekler, yaprakpireleri ile saglikli bitkilere tasinmaktadir. Hastaligin tasinmasi yaparakpirelerinin türlerine ve patojen alt gruplarina göre farklilar gösterebilir. Genelde, bitkiler üzerinde beslenen yaprakpireleri hastaligi yayma yetenegindedirler. MLO organizmalarin konukçu dizileri yabanciotlar ve altarnatif kültür bitkileridir, bunlar üzerinde beslenen yaprakpireleri diger konukçularina hastalik etmenini tekrarli olarak tasimaktadir. 

 

Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Hastalik belirtileri kloroz seklinde görülmektedir. Kloroz ya da sararma geç sürgünlerde ve gelismekte olan yapraklarda çok daha belirgindir. Olusan sararma besin elementi noksanliklari ile karisabilir, fakat eksiklik giderildiginde sararma kalici ve devam ediyorsa bu hastalik etmenlerinden süphelenilebilir. 


Mücadelesi 

Kültürel mücadele

  • 1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi. 
  • 2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin, ayrica hastaliktan ari asi materyallerinin kullanimi.
  • 3. Infekteli bitki artiklari yok edilmeli.
  • 4. Konukçusu olan yabanciotlar ile mücadele edilmeli.
  • 5. Vektör böcekler ile mücadele.


Kimyasal mücadele

Hastalik etmeni ile viüsler de odugu gibi mücadele önerilmiyor. 
 

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Ismayil

16.05.2022 11:04:44

Salam bizim uzum asmalarinda yapraqlarda saralamlar var handi hastalik ola bilir?

(24448 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Asma Sarı Benek Viroidi (Grapevine Yellow Speckle Viroid)

Asma Sarı Benek Viroidi (Grapevine Yellow Speckle Viroid)

Asma Sarı Benek Viroidi Grapevine Yellow Speckle Viroid Hastalık etmeninin genel özellikleri: Asma Sari Benek Viroidi (Grapevine Yellow Speckle Viroid ve Asma Sariligi (Grapevine Yellows) mikoplazma benzeri bir (MLO)organizma olup, asma bitkilerini infekte etmektedir. Hastalik etmeni vektör böcekler, yaprakpireleri ile saglikli bitkilere ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi