• notifications1
  • menü

Bugün : 5 Aralık 2022 Pazartesi

HASTALIK ETMENİ

Meyvenin alt kısmında kalsiyum eksikliği

 

DAĞILIM

Dünya geneli

 

HASTALIK BELİRTİLERİ

Teşhis edici belirti, meyvenin çiçek ucunda önce açık ten renkli oluşan ve sonra koyu kahverengi çökük bir alana dönüşen bir lezyondur. Lezyon tipik olarak genişler ve daha çökük ve kösele gibi bir görünüm alır, buna sıklıkla kuru bir çürüklük eşlik eder. Lezyonun yüzeyinde siyah bir küf büyüyebilir. Bazen meyvenin ortasındaki dokuda, dıştan çok az belirti gösteren ya da hiç göstermeyen siyah bir çürüklük bulunur. Normalde ilk belirtiler, yarı gelişmiş meyvelerde görülür.

 

HASTALIĞIN GELİŞME KOŞULLARI

Genellikle kalsiyum alımını etkileyen herhangi bir toprak ya da büyüme koşulu bu hastalığa neden olabilir. Çiçek burnu çürüklüğü çoğunlukla değişken yüksek ve düşük toprak nemi dönemleri ile hızlı bitki büyümesi dönemlerinde oluşur. Çiçek burnu çürüklüğüne neden olabilecek diğer koşullar, aşırı toprak tuzlanması ve kök hasarıdır.

 

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Dirençli ürün çeşitlerinin kullanılması, hastalık vakalarını azaltmaya yardımcı olabilir. Çiçek burnu çürüklüğünü azaltmak için dikimden önce kireç ya da kalsiyumlu gübre uygulamaları yaygın olarak kullanılır. Kurak havada sulama yapmak ya da bitkiye devamlı nem sağlamak için malç uygulamak bu sorunu önlemeye yardımcı olabilir. Bitkinin kalsiyum isteğini arttırdığı ve topraktaki kalsiyum miktarını azalttığı için özellikle amonyum formunda aşırı azot kullanımından kaçınılmalıdır. Eşit sulaması zor ya da yüksek tuzluluk oranı olan tarlalar kullanılmamalıdır. Mekanik hasar ya da hastalık kaynaklı kök yaralanması, bu hastalığı kötüleştirebilir ve kaçınılmalıdır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 72438

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Domateste Çiçek Ucu Çürüklüğü (Kalsiyum Noksanlığı)

Domateste Çiçek Ucu Çürüklüğü (Kalsiyum Noksanlığı)

HASTALIK ETMENİ Meyvenin alt kısmında kalsiyum eksikliği DAĞILIM Dünya geneli HASTALIK BELİRTİLERİ Teşhis edici belirti, meyvenin çiçek ucunda önce açık ten renkli oluşan ve sonra koyu kahverengi çökük bir alana dönüşen bir lezyondur. Lezyon tipik olarak genişler ve daha çökük ve kösele gibi bir görünüm alır, buna sıklıkla kuru bir ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İyi adam olmak için kimseye fenalık etmemek yetmez,iyilik etmesinide bilmelidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya