• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Şubat 2023 Çarşamba

Mısır Biti (Sitophilus Zeamais M.)

Mısır Biti

Mısır Biti  Morfolojik olarak Pirinç bitine çok benzer. Kın kanatlar üzerinde bulunan 4 kırmızımtırak sarı leke Pirinç bitinden daha kesin sınırlıdır. Protoraks üzerindeki lekeler daha derindir. Antenlerin ikinci halkası üçüncünün iki mislidir. Pirinç bitinde ise bu halka üçüncüden biraz uzundur.
Biyolojisi Pirinç bitine çok benzer.

 

Yaşayış : Sözü edilen zararlılar mısır tanelerini yiyerek beslenmeleri sonucunda üründe kalite ve ağırlık yönünden kayıplar meydana getirmektedirler. Ayrıca güveler ördükleri kokon ve değiştirdikleri gömlek artıkları ile de zararlı olmaktadır. Yenik danelerde çimlenme oranı önemli ölçüde azalacağından ürünün tohumluk özelliği azalır. Yoğun bulaşmalarda kızışma ve kokuşmalar meydana getirirler.

 

Ambarlanmış tahıllarda zarar yapan böceklerin neden oldukları ürün kaybı kesin verilere dayanmamakla birlikte yılda ortalama % 10 dolaylarında kabul edilmektedir. Bu kaybın, değer yönünden ve yüksek düzeydeki ambarlanmış üründe ortaya çıkması sorunun ekonomik önemini daha da artırmaktadır. Üç zararlı da ülkemizin tüm bölgelerinde bulunmakla beraber Karadeniz Bölgesinde daha yaygın bulunmaktadır.

 

MISIR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GÖRÜLEN ÖNEMLİ HASTALIK VE ZARARLILAR

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 53966

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Mısır Biti (Sitophilus Zeamais M.) Depo Zararlısı

Mısır Biti (Sitophilus Zeamais M.) Depo Zararlısı

Mısır Biti (Sitophilus Zeamais M.) Mısır Biti Morfolojik olarak Pirinç bitine çok benzer. Kın kanatlar üzerinde bulunan 4 kırmızımtırak sarı leke Pirinç bitinden daha kesin sınırlıdır. Protoraks üzerindeki lekeler daha derindir. Antenlerin ikinci halkası üçüncünün iki mislidir. Pirinç bitinde ise bu halka üçüncüden biraz uzundur. Biyolojisi ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hiç bir canın acısı, sеnin acından az dеğildir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya