• notifications1
  • menü

Bugün : 28 Ocak 2023 Cumartesi

Buğday Biti (Sitophilus Grananus)

Buğday Biti

Tanımı: Buğday Biti Erginleri parlak koyu kahve veya esmer renkli 3-5 mm boyundadır. Alt kanatları körelme gösterdiğinden uçamazlar.

 

Biyolojisi ve Zararı: Öncelikle buğday ve çavdarı tercih eder, yulaf, arpa ve  mısırda da zararlı olabilir. Erginlerine baklagil tohumları, un, kepek ve irmikte rastlanırsa da bunlarda çoğalamazlar. Erginler bir hafta içinde çitleşerek ergin dişi yumurtalarını  buğday danesine açtığı deliğe bırakarak salgısı ile bu yumurtayı sabitler. Yumurta sayısı 150- 300 arasında değişir. Uygun koşullarda gelişme süresi 30-45 gündür.  Memleketimiz koşullarında yılda 3-4 döl verir.

 

BUĞDAY YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GÖRÜLEN ÖNEMLİ HASTALIK VE ZARARLILAR

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 03842

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Buğday Biti (Sitophilus Grananus) Depo Zararlısı

Buğday Biti (Sitophilus Grananus) Depo Zararlısı

Buğday Biti (Sitophilus Grananus) Tanımı: Buğday Biti Erginleri parlak koyu kahve veya esmer renkli 3-5 mm boyundadır. Alt kanatları körelme gösterdiğinden uçamazlar. Biyolojisi ve Zararı: Öncelikle buğday ve çavdarı tercih eder, yulaf, arpa ve mısırda da zararlı olabilir. Erginlerine baklagil tohumları, un, kepek ve irmikte rastlanırsa ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kestane ağacının kerestesi yaklaşık 500 yıl kadar dayanır. Karadeniz Bölgesi’nin tarihi evleri bu ağaçtan yapılmıştır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya