• notifications1
  • menü

Bugün : 25 Şubat 2024 Pazar

Üzümün Faydaları ve Zararları

Üzüm bizim için çok çok iyi bir besin kaynağıdır. Kırmızı, yeşil ve siyah renkteki üzümler antioksidan aktiviteyi teşvik eden ve önemli biyolojik süreçleri etkileyen hücre iletişiminde yardımcı rol oynayan polifenol adı verilen yararlı bileşenlerin doğal bir kaynağıdır. Araştırmalar tüm renkli üzümlerde bu bileşenin olduğunu göstermiştir.

 

Basitçe söylemek gerekirse, üzüm polifenolleri hücrelerimizin sağlıklı bir şekilde işleyişini devam ettirmesi için kullanılır. Araştırmalar sonucunda üzümün içeisindeki polifenoller bu muazzam işlevi sayesinde kalp sağlığımızı olumlu etkileyerek sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlamaktadır Kalp sağlığı yanında beyin,eklem ve göz sağlığı ile birebir etkisi saptanan üzüm bizim için her geçen gün önemini arttırıyor.

1-Üzüm zengin bir anti oksidan ve polifenol kaynağıdır.

Antioksidanlar hücrelere zarar veren oksidasyon sürecinde etkin rol oynayarak  zararlı serbest radikalleri nötralize ederler.

 

2-Damar sağlığı için faydalıdır.

Prestijli araştırma kuruluşlarının yaptığı ve halen devam eden çalışmalar bize üzümün damar sağlığı açısından çok faydalı olduğunu göstermiştir.
Kan akışının sağlıklı olması, damarlarda yumuşama ve sağlıklı bir kalp için mutlaka üzüm tüketilmelidir.

 

3-Yüksek tansiyona olumlu etkisi vardır.

Düzenli tüketilen üzümün kalp damar sağlığına yaptığı fayda sayesinde yüksek tansiyon üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Sağlıklı bir yaşlanma için mutlaka üzüm tüketilmelidir.

 

4-Kanser hücrelerinin iyileşmesinde etkilidir.

Kolon kanseri üzerine yapılan bir çalışmada günlük belirli miktarda üzüm tüketen deneklerde kanser hücreleri üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir.

 

5-Diyetler için vazgeçilmezdir.

Hemen hemen tüm diyetisyenlerin listesinde olan üzüm sağlıklı ve enerji veren bir besin kaynağıdır. Yoğun fiziksel aktivite ve sporda kaybedilen enerjiyi kilo problemi olmadan en hızlı ve sağlıklı olarak geri almak için mutlaka üzüm tüketilmelidir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Emre

10.06.2021 09:08:03

Siyah üzümün daha fazla faydası olduğu söyleniyor. Doğrumudur?

(99877 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Üzümün Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Üzümün Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Üzümün Faydaları ve Zararları Üzüm bizim için çok çok iyi bir besin kaynağıdır. Kırmızı, yeşil ve siyah renkteki üzümler antioksidan aktiviteyi teşvik eden ve önemli biyolojik süreçleri etkileyen hücre iletişiminde yardımcı rol oynayan polifenol adı verilen yararlı bileşenlerin doğal bir kaynağıdır. Araştırmalar tüm renkli üzümlerde bu bileşeni...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi